Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

W Białymstoku powstanie nowy dworzec autobusowy [WIZUALIZACJE]

red

Wiemy już, jak ma wyglądać nowy dworzec autobusowy w Białymstoku. Lokalne władze udostępniły materiały pokazujące nowy budynek oraz przedstawiające szczegóły zagospodarowania terenu obecnego dworca. Obok dworca powstanie też galeria handlowa, a niebawem ma zostać także pokazany projekt budowy zintegrowanego centrum przesiadkowego.

W stolicy Podlasia powstanie nowy dworzec PKS. W miejscu starego budynku zaplanowano zupełnie nowy obiekt zaprojektowany w Pracowni MTS. Na parterze zlokalizowana będą kasy oraz poczekalnia dla podróżnych, piętro zaś przeznaczone będzie na lokale biurowe oraz zaplecze socjalne. Za obiektem dworca powstanie też pięć nowych zadaszonych stanowisk dla autobusów.

Rozmiar nowego dworca i ilość stanowisk będzie mniejszy w porównaniu do stanu obecnego. Nowy obiekt ma być bardziej dostosowany do rzeczywistych potrzeb i realnego natężenia ruchu autobusowego. W momencie oddania do użytku w latach 70. białostocki dworzec był drugim pod względem wielkości dworcem w Polsce, dziś sprawia wrażenie przeskalowanego, a część stanowisk nie jest wykorzystywana.

To jednak nie koniec zmian, które będą miały miejsce na tym terenie. Plany obejmują także budowę centrum handlowo-biurowego zlokalizowanego w miejscu obecnych stanowisk odpraw autobusów. O takim sposobie zagospodarowania terenu zadecydowało porozumienie władz samorządowych z firmą Budner S.A. W zamian za prawo do budowy części komercyjnej prywatna firma ma sfinansować budowę obiektu dworcowego. Tym samym miasto ma nie zapłacić za nowy obiekt ani złotówki. Za centrum handlowym zaplanowano także stację obsługi taboru i parking dla autobusów.

Jeśli inwestycja nie napotka żadnych problemów, nowy dworzec do dyspozycji podróżnych zostanie oddany w połowie 2017 roku. W niedługim czasie mają zostać przedstawione także plany budowy intermodalnego węzła komunikacyjnego w sąsiedztwie dworca, który ma usprawnić przesiadki do komunikacji miejskiej.

Dziś białostocki dworzec raczej nie zachęca podróżnych. Czy wkrótce to się zmieni? Czy doświadczenia innych miast, w których dworce stały się jedynie niewielkim dodatkiem do galerii handlowych powtórzą się także w tym przypadku, czy w końcu doczekamy się wzorcowego połączenia? Piszcie w komentarzach jakie macie zdanie w tym temacie.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nowa szansa dla kieleckiego dworca [KONKURS ARCHITEKTONICZNY]
Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia. Ale czy starczy w nim miejsca dla podróżnych?
Dworzec kolejowy w Rumi. Niezwykła metamorfoza!

Skomentuj:

W Białymstoku powstanie nowy dworzec autobusowy [WIZUALIZACJE]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej