Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design

Redakcja

Podwarszawski Konstancin to miejscowość znana z willowej architektury, w tym także wielu wybitnych projektów utrzymanych w duchu modernizmu. Wyjątkowy charakter miejsca podkreśla las, który otacza większą część miejscowości. Biała bryła nowego domu wpisuje się w zastany kontekst i niczym jedna z pereł połyskuje między pniami wysmukłych sosen.

Biały, leśny dom to projekt pracowni Rubik Architekci. Pomiędzy istniejące drzew wpisana została prosta parterowa bryła budynku o modernistycznej formie. Przestrzenna działka umożliwiła rozlokowanie bogatego programu funkcjonalnego na jednym poziomie, co pozwoliło na wygodniejsze połączenie wnętrz domu z ogrodem, łatwiejszą komunikację pomiędzy poszczególnymi strefami w domu, a także pozwoliło stworzyć bryłę, która swoimi gabarytami nie zdominowała otaczającego krajobrazu, w którym na pierwszym miejscu ciągle pozostał sosnowy las.

We wnętrzu znajdziemy obszerną strefę dzienną składającą się z połączonego salonu i kuchni otwierających się dużymi przeszkleniami na ogród, strefę nocną, w której znalazły się trzy sypialnie dla dzieci, łazienka oraz sypialnia rodziców z osobną garderobą i łazienką dostępnymi z wnętrza sypialni. Przy strefie wejściowej znajduje się też gabinet, który dzięki otwarciu w stronę drogi pozwala na obserwację bramy i podjazdu do domu.

Od zewnątrz w budynku króluje czysta biel stanowiąca tło dla gry cieni rzucanych przez korony drzew. Niewielkie wstawki z ciepłego drewna rozbijają kubaturę na mniejsze elementy i stanowią połączenie z otaczającą naturą. Ważnym elementem elewacji są także duże przeszklenia, z których największe mają aż 3,5 metra bez podziału. Zaprojektowanie takiego okna bez żadnych podziałów wymagało specjalnych rozwiązań projektowych, aby zabezpieczyć konstrukcję przed skutkiem rozszerzania się aluminiowej ramy pod wpływem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.

PATENT NA PŁOT

Ale tym co zwraca uwagę przechodniów jest także nietypowa konstrukcja ogrodzenia, które nie posiada widocznych poziomych elementów. O ile w przypadku płotu jest to całkiem łatwe do wyobrażenia, ale jak zostało rozwiązanie otwieranie bramy?

Tutaj znów z pomocą przyszło techniczne zacięcie właściciela budynku, który opracował system otwierania bramy w pionie. Przy zastosowaniu typowych elementów stworzył mechanizm automatycznej bramy, która w czasie pięciu sekund jest w stanie schować się pod powierzchnię ziemi. Rozwiązanie okazało się wydajne, skuteczne, a co ważne - pozwala sobie także poradzić z problemem, który występuje na małych działkach, na których nie ma miejsca na tradycyjne bramy czy bramy przesuwne w poziomie.

Prostota rozwiązania oraz jego estetyka i funkcjonalność spowodowały, że bramą zaczęli interesować się najpierw okoliczni mieszkańcy, potem ich znajomi, a właściciel domu w związku z licznymi pytaniami otworzył firmę i pod marką Fancy Fence rozpoczął produkcję wymyślonego przez siebie rozwiązania. System bramy przesuwnej w Pionie został już opatentowany w Polsce i obecnie przechodzi procedurę patentową za naszymi granicami.

Gotowa brama może być wykonana z różnych materiałów, a jej mechanizm opiera się na gotowych elementach znanych i sprawdzonych przy tradycyjnych bramach przesuwnych, dzięki czemu nie należy obawiać się problemów z jej działaniem także w sezonie zimowym. Rozwiązanie dzięki zastosowaniu przeciwwagi można bez problemu także otworzyć w wypadku przerwy w dostawie prądu.

Adam Spychała

    Więcej o:

Skomentuj:

Dom w lesie i nietypowe ogrodzenie. Polski patent na design