Projekt stadionu Wisły na finiszu
Projekt stadion przy ul. Reymonta jest wreszcie gotowy. Ostatnie zmiany to m.in. obniżenie płyty boiska o 80 cm i trzy dodatkowe rzędy krzesełek na trybunach wschodniej i zachodniej


Również kolor niebieski, który pojawił się na konstrukcji, nie jest przypadkowy - nawiązuje do barw klubowych Wisły. To, co może jeszcze ulec zmianie, to forma narożnika, w którym stoi już pawilon medialny, zwany popularnie okrąglakiem. Architekci rozważają bowiem możliwość jego zabudowania, dzięki czemu obiekt zyska bardziej spójny charakter.

Głównym aspektem, nad którym w ostatnich miesiącach skupili się architekci, było jednak doskonalenie funkcjonalności oraz minimalizacja kosztów modernizacji stadionu. - Przede wszystkim czyścimy obiekt z wszystkich niepotrzebnych elementów - mówi Obtułowicz. Bezpowrotnie zrezygnowano z takich rozwiązań jak tunel pod płytą boiska łączący trybunę wschodnią i zachodnią.
W tej sytuacji dziwić może jednak nowy "ozdobnik" stadionu - zadaszona amfilada dodana na przedłużeniu elewacji trybuny wschodniej. - To nowe rozwiązanie, które zdecydowaliśmy się zastosować od strony parku. Ma służyć jako zadaszony trakt spacerowy - wyjaśnia Obtułowicz.
Istotne zmiany kryją się jednak wewnątrz. Po pierwsze - zdecydowano, że płyta stadionu zostanie obniżona o 80 centymetrów. Ułatwi to zamontowanie trzech dodatkowych rzędów na trybunie wschodniej i zachodniej. Przy okazji od nowa trzeba będzie zainstalować podgrzewaną murawę i wreszcie dojdzie do wymiany mocno zniszczonej nawierzchni.
W narożnikach, w których cały czas trwa jeszcze modelowanie nachylenia rzędów, zdecydowano się wykorzystać składane siedzenia. Wszystkie te zabiegi służyć maja poprawie widoczności oraz zwiększeniu pojemności stadionu.
- Już teraz widać i słychać, że obiekt nabiera charakteru. Poprawiła się akustyka. Wszystko nad czym teraz pracujemy, przełoży się na jakość widowiska. W trakcie gry liczy się przede wszystkim spektakl. Zrobimy, co w naszej mocy, by stworzyć widzom jak najlepsze warunki do jego oglądania - zapewnia Obtułowicz.
Tak mieszkają znani piłkarze Euro 2012
Co nam zostanie po Euro prócz stadionów?
Stadiony na Euro 2012 Polska Ukraina [ZDJĘCIA/FILM]
Czy architekci potrafią grać w piłkę?
Centrum Warszawy na Euro 2012. Tonie w reklamie!
Dworzec PKP Warszawa Stadion [FILM]
Stadion Narodowy vs Stadion X-lecia
Mini drużyna na EURO 2012