Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziemna rozbudowa Sejmu

Michał Wojtczuk

W Warszawie powstaje niezwykły budynek sejmowy. Lekki ażurowy pawilon będzie wejściem do trzech dużo większych kondygnacji ukrytych pod ziemią

Projekt "U-Boota" przed Sejmem
Projekt "U-Boota" przed Sejmem
Fot. materiały inwestora

 

 

Zaprojektowała go lubelska pracownia architektoniczna Bolesława Stelmacha, który wygrał konkurs na projekt rozbudowy Sejmu. - Po rozstrzygnięciu konkursu podszedł do mnie Andrzej Kiciński, sędzia konkursu, dziś już nieżyjący, i powiedział: "Panie kolego, bardzo dobry projekt, ale w jednym miejscu chciałbym pana namówić na poprawkę" - wspomina Bolesław Stelmach. - Wskazał mi budynek, który planowaliśmy od strony al. Na Skarpie, i tłumaczył, że psułby widok. I mocno namawiał, żeby budynek w tym miejscu schować pod ziemię. Przyznałem mu rację.

 

Na powierzchni stanie tylko ażurowy przeszklony pawilon , niewiele większy od kiosku. Zmieści się w nim recepcja, skaner do przesyłek oraz windy. Będą one zjeżdżać do trzech podziemnych kondygnacji z sejmową sortownią listów, magazynami oraz garażem. Dwa piętra, na których będą pracować ludzie, mają mieć dostęp do światła dzięki kwadratowemu atrium-studni. W tym atrium będzie jeździć panoramiczna winda.


Budynek ma być ukończony w grudniu 2009 r. Koszt inwestycji wyniesie około 35 mln zł.

 

Czytaj więcej

 

 

Michał Wojtczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

 

Zobacz także:

 

Służewiecki Dom Kultury

 

Pawilon na skwerze Hoovera od JEMS Architekci 

 

Uniwersus pod ochroną 

 

Skomentuj:

Podziemna rozbudowa Sejmu