Lofty w Zielonej Górze
Nowoczesne aranżacje industrialnych budynków to wizytówka nie tylko wielkich poprzemysłowych miast.









Opuszczone obiekty fabryczne, poprzemysłowe hale i magazyny można znaleźć praktycznie w każdym mieście. Coraz częściej obiekty takie poddawane są gruntownej rewitalizacji i z opustoszałych ruin zmieniają się w tętniące życiem miejsca. Moda na lofty dotarła do nas już jakiś czas temu, głównie za sprawą apartamentów w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera w Łodzi - to jedna z pierwszych tego typu adaptacji w Polsce.
Właśnie zakończono adaptację XIX-wiecznej tkalni w Zielonej Górze autorstwa Pracowni Architektonicznej PAF . Zielonogórska adaptacja dawnej tkalni jest bardzo starannie i stylowo wykonana. Elewację pokryto specjalna płytką, doskonale imitującą cegłę. Industrialnego klimatu dodają zamontowane na budynku stylizowane lampy i balkony. W zaadaptowanym lofcie rozplanowano 69 mieszkań o zróżnicowanej powierzchni: od 44 do 116m2. Każde z nich ma balkon a niektóre wyposażone są dodatkowo w wysokie antresole. W dwóch charakterystycznych wieżach mieszczą się klatki schodowe i windy. Budynek leży w centrum miasta, dlatego oprócz apartamentów są tu też lokale usługowe i biura.
Chociaż cena za metr nie należała do najniższych, nie było problemu ze znalezieniem chętnych, wszystkie mieszkania są już dawno sprzedane. W budynku dawnej tkalni od tygodni widać duży ruch - codziennie kręcą się ekipy wykończeniowe i podekscytowani, przyszli mieszkańcy.
To już druga taka inwestycja w Zielonej Górze. Zaraz obok znajdują się pierwsze zielonogórskie lofty w zabytkowej fabryce włókienniczej. W przygotowaniu jest również kolejny projekt - adaptacja XIX-wiecznej Fabryki Koniaków Heinricha Raetscha. Tym razem będzie to centrum handlowo-biurowe, a w podziemiach pojawią się puby i restauracje.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie