Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park
Nowoczesne biura w starych murach. Biurowiec Textorial Park to wynik gruntownej modernizacji starej łódzkiej fabryki na Księżym Młynie. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie.

Budynek z czerwonej cegły został starannie zmodernizowany. Dzisiaj jest częścią biurowca Textorial Park, inwestycji brytyjskiego dewelopera St. Paul's Developments.
Jego historię podczas uroczystego otwarcia przypomniał Ryszard Bonisławski, znawca Łodzi. - Jesteśmy w miejscu zwanym królestwem Scheiblera. Gdy przyjechał do Łodzi, wszystkie działki w centrum były już pozajmowane. Prezydent miasta zaproponował mu teren w środku parku. Właśnie tam Karol Scheibler postawił swoją pierwszą fabrykę. Tutaj, na Księżym Młynie, realizował swoje marzenie stworzenia największej fabryki bawełny na świecie. A magazyny, przy których się znajdujemy, były stacyjnymi i stały po obu stronach torowiska kolejowego.
Jeszcze kilka lat temu budynek był ruiną. Dzisiaj wygląda jak nowy. Niebawem powstanie w nim restauracja. Z magazynu zachowały się mury. Wewnętrzne elementy konstrukcji zostały wymienione na nowe. Ale metalowe filary, klatki schodowe i belki dobrze oddają fabrycznego ducha budynku. W magazynie nie ma podwieszanych sufitów ani podłóg technicznych. Instalacje będzie widać w osłonach zawieszonych nad głowami.
Obok rudego magazynu stanęły dwa nowe budynki. Wnętrza są nowocześnie zaaranżowane. Elewacje wykonano z szarej cegły i metalowych elementów. Wieczorem iluminowana fasada oddaje wrażenie surowości i nowoczesności. Stare i nowe łączy długi pasaż, który czeka jeszcze na przeszkolony dach. Ten zostanie zamontowany, kiedy temperatura sięgnie kilku stopni powyżej zera.
Textorial Park to dla St. Paul's Developments nie pierwsza łódzka inwestycja związana z modernizacją na Księżym Młynie. Wraz z firmą Armada odrestaurował przy ul. Tymienieckiego budynek straży pożarnej, w której również powstały biura. Inwestycja została w 2000 roku uznana przez "Gazetę" za "Modernizację Roku".
Aleksandra Hac
Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI