Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park

Aleksandra Hac

Nowoczesne biura w starych murach. Biurowiec Textorial Park to wynik gruntownej modernizacji starej łódzkiej fabryki na Księżym Młynie. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie.  

łódź, architektura, stare fabryki, księży młyn
Textorial Park
www.textorial.park.pl

 

Budynek z czerwonej cegły został starannie zmodernizowany. Dzisiaj jest częścią biurowca Textorial Park, inwestycji brytyjskiego dewelopera St. Paul's Developments.Jego historię podczas uroczystego otwarcia przypomniał Ryszard Bonisławski, znawca Łodzi. - Jesteśmy w miejscu zwanym królestwem Scheiblera. Gdy przyjechał do Łodzi, wszystkie działki w centrum były już pozajmowane. Prezydent miasta zaproponował mu teren w środku parku. Właśnie tam Karol Scheibler postawił swoją pierwszą fabrykę. Tutaj, na Księżym Młynie, realizował swoje marzenie stworzenia największej fabryki bawełny na świecie. A magazyny, przy których się znajdujemy, były stacyjnymi i stały po obu stronach torowiska kolejowego.

 

 

Jeszcze kilka lat temu budynek był ruiną. Dzisiaj wygląda jak nowy. Niebawem powstanie w nim restauracja. Z magazynu zachowały się mury. Wewnętrzne elementy konstrukcji zostały wymienione na nowe. Ale metalowe filary, klatki schodowe i belki dobrze oddają fabrycznego ducha budynku. W magazynie nie ma podwieszanych sufitów ani podłóg technicznych. Instalacje będzie widać w osłonach zawieszonych nad głowami.

 

Obok rudego magazynu stanęły dwa nowe budynki. Wnętrza są nowocześnie zaaranżowane. Elewacje wykonano z szarej cegły i metalowych elementów. Wieczorem iluminowana fasada oddaje wrażenie surowości i nowoczesności. Stare i nowe łączy długi pasaż, który czeka jeszcze na przeszkolony dach. Ten zostanie zamontowany, kiedy temperatura sięgnie kilku stopni powyżej zera.

 

Textorial Park w Łodzi

 

Textorial Park to dla St. Paul's Developments nie pierwsza łódzka inwestycja związana z modernizacją na Księżym Młynie. Wraz z firmą Armada odrestaurował przy ul. Tymienieckiego budynek straży pożarnej, w której również powstały biura. Inwestycja została w 2000 roku uznana przez "Gazetę" za "Modernizację Roku".

 

 

Czytaj więcej

 

 

Aleksandra Hac

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

 

 

Zobacz także:

 

Wielka budowa - Cuprum Arena

 

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku

 

Lofty i biura w starych fabrykach

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park