Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park

Aleksandra Hac

Nowoczesne biura w starych murach. Biurowiec Textorial Park to wynik gruntownej modernizacji starej łódzkiej fabryki na Księżym Młynie. W piątek nastąpiło uroczyste otwarcie.

łódź, architektura, stare fabryki, księży młyn
Textorial Park
www.textorial.park.pl

Budynek z czerwonej cegły został starannie zmodernizowany. Dzisiaj jest częścią biurowca Textorial Park, inwestycji brytyjskiego dewelopera St. Paul's Developments.

Jego historię podczas uroczystego otwarcia przypomniał Ryszard Bonisławski, znawca Łodzi. - Jesteśmy w miejscu zwanym królestwem Scheiblera. Gdy przyjechał do Łodzi, wszystkie działki w centrum były już pozajmowane. Prezydent miasta zaproponował mu teren w środku parku. Właśnie tam Karol Scheibler postawił swoją pierwszą fabrykę. Tutaj, na Księżym Młynie, realizował swoje marzenie stworzenia największej fabryki bawełny na świecie. A magazyny, przy których się znajdujemy, były stacyjnymi i stały po obu stronach torowiska kolejowego.

Jeszcze kilka lat temu budynek był ruiną. Dzisiaj wygląda jak nowy. Niebawem powstanie w nim restauracja. Z magazynu zachowały się mury. Wewnętrzne elementy konstrukcji zostały wymienione na nowe. Ale metalowe filary, klatki schodowe i belki dobrze oddają fabrycznego ducha budynku. W magazynie nie ma podwieszanych sufitów ani podłóg technicznych. Instalacje będzie widać w osłonach zawieszonych nad głowami.

Obok rudego magazynu stanęły dwa nowe budynki. Wnętrza są nowocześnie zaaranżowane. Elewacje wykonano z szarej cegły i metalowych elementów. Wieczorem iluminowana fasada oddaje wrażenie surowości i nowoczesności. Stare i nowe łączy długi pasaż, który czeka jeszcze na przeszkolony dach. Ten zostanie zamontowany, kiedy temperatura sięgnie kilku stopni powyżej zera.

Textorial Park to dla St. Paul's Developments nie pierwsza łódzka inwestycja związana z modernizacją na Księżym Młynie. Wraz z firmą Armada odrestaurował przy ul. Tymienieckiego budynek straży pożarnej, w której również powstały biura. Inwestycja została w 2000 roku uznana przez "Gazetę" za "Modernizację Roku".

Aleksandra Hac

Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowy biurowiec w Łodzi - Textorial Park