Plagiat? UN Studio i Pysall.Ruge Architekten
Czy krakowski projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach, znalazł swoje odbicie za oceanem?
- Tego odkrycia dokonaliśmy już przed miesiącem. To miłe, że nasz projekt okazał się na tyle ciekawy, że już znalazł swoich naśladowców. Cieszymy się jednak, że to my byliśmy pierwsi - odpowiada Bartłomiej Kisielewski z biura Pysall.Ruge Architekten . - Jak kopiować, to tylko z dobrych wzorców - dodaje ze śmiechem.
Nowoczesna bryła budynku muzeum to dzieło polsko-niemieckiej pracowni Pysall.Ruge Architekten z siedzibą w Berlinie. Kształtem nawiązywać ma do samolotu lub wielkiego śmigła. Monumentalny obiekt wywołuje jednoznaczne skojarzenia z lataniem. Lekkości dodają mu ogromne przeszklenia. Podobne wrażenie wywołuje ekspresyjna bryła pawilonu autorstwa UN Studio, który stanąć ma na Manhattanie...
I choć oba projekty zupełnie nie przystają do siebie pod względem skali, to trudno nie dostrzec ich koncepcyjnego podobieństwa. Prezentowany w Europie i w Ameryce (między innymi na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo), chwalony przez międzynarodowe środowisko architektów, projekt budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego najwyraźniej głęboko zapadł w pamięć holenderskiej pracowni...
W architekturze dyskusje na temat świadomego czy niezamierzonego naśladownictwa pojawiają się bardzo często. W większości przypadków trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, czy owe podobieństwa są czysto przypadkowe i wynikają z ducha czasu, czy może stanowią efekt nieuczciwych praktyk architektonicznych.
Niezwykle rzadko zdarza się jednak, aby główni zainteresowani w tego typu sporach decydowali się dochodzić swoich racji w sądzie.
Dawid Hajok
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
- Więcej o:
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]
Betonowa brutalistyczna wiata autobusowa na Westerplatte oceleje?