Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plagiat? UN Studio i Pysall.Ruge Architekten

Dawid Hajok

Czy krakowski projekt Muzeum Lotnictwa Polskiego w Czyżynach, znalazł swoje odbicie za oceanem?

- Tego odkrycia dokonaliśmy już przed miesiącem. To miłe, że nasz projekt okazał się na tyle ciekawy, że już znalazł swoich naśladowców. Cieszymy się jednak, że to my byliśmy pierwsi - odpowiada Bartłomiej Kisielewski z biura Pysall.Ruge Architekten . - Jak kopiować, to tylko z dobrych wzorców - dodaje ze śmiechem.

Nowoczesna bryła budynku muzeum to dzieło polsko-niemieckiej pracowni Pysall.Ruge Architekten z siedzibą w Berlinie. Kształtem nawiązywać ma do samolotu lub wielkiego śmigła. Monumentalny obiekt wywołuje jednoznaczne skojarzenia z lataniem. Lekkości dodają mu ogromne przeszklenia. Podobne wrażenie wywołuje ekspresyjna bryła pawilonu autorstwa UN Studio, który stanąć ma na Manhattanie...

I choć oba projekty zupełnie nie przystają do siebie pod względem skali, to trudno nie dostrzec ich koncepcyjnego podobieństwa. Prezentowany w Europie i w Ameryce (między innymi na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo), chwalony przez międzynarodowe środowisko architektów, projekt budynku Muzeum Lotnictwa Polskiego najwyraźniej głęboko zapadł w pamięć holenderskiej pracowni...

W architekturze dyskusje na temat świadomego czy niezamierzonego naśladownictwa pojawiają się bardzo często. W większości przypadków trudno jest jednak jednoznacznie stwierdzić, czy owe podobieństwa są czysto przypadkowe i wynikają z ducha czasu, czy może stanowią efekt nieuczciwych praktyk architektonicznych.

Niezwykle rzadko zdarza się jednak, aby główni zainteresowani w tego typu sporach decydowali się dochodzić swoich racji w sądzie.

Dawid Hajok

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

    Więcej o:

Skomentuj:

Plagiat? UN Studio i Pysall.Ruge Architekten