Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na wiszące Muzeum Historii Polski

Michał Wojtczuk

W poniedziałek ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów. Muzeum ma powstać na kładce przerzuconej nad zbudowaną w PRL Trasą Łazienkowską w Warszawie.

WIZUALIZACJA MUZEUM HISTORII POLSKI NA TUNELU TRASY LAZIENKOWSKIEJ
Wizualizacja Muzeum Historii Polski w Warszawie

Symboliczna lokalizacja pośrodku rozciętego na pół XVIII-wiecznego parku Łazienkowskiego, obok powstałego w XVII w. Zamku Ujazdowskiego zniszczonego w czasie wojny i odbudowanego w latach 70. XX w., będzie ogromnym wyzwaniem dla architektów. Dlatego na zaprojektowanie budynku międzynarodowy konkurs architektoniczny ogłosili w poniedziałek Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Robert Kostro, dyrektor muzeum.

Grzegorz Buczek, urbanista i sędzia referent konkursu, zwracał wczoraj uwagę na problemy, ale i szanse związane z tą inwestycją: - Budowlę, w której ma być prezentowana historia Polski i Polaków, sytuujemy na Skarpie Warszawskiej, która jest jednym z przestrzennych wyróżników naszej stolicy, w sąsiedztwie zburzonego i odbudowanego Zamku Ujazdowskiego. Położona przy Trasie Królewskiej inwestycja, dzięki której możliwe stanie się przywrócenie większej czytelności Osi Stanisławowskiej, powinna być budowlą znakomitą, budowaną w symbiozie z tymi wspaniałymi świadkami naszej historii.

Konkurs będzie mieć dwa etapy. W lipcu, architekci przeprowadzą m.in. analizy urbanistyczne. - Potem jury będzie mogło doprecyzować, jak duża ma być kładka, na której stanie muzeum, i gdzie ją przerzucić - wyjaśnia Jacek Lenart ze Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Drugi etap ma być rozstrzygnięty w grudniu. Autor zwycięskiego projektu dostanie 70 tys. euro.

Według planów budowa muzeum zacznie się na wiosnę 2011 r., zakończy - w drugiej połowie 2013 r. i ma być 80 proc. dotowana ze środków unijnych. Choć budynek ma mieć ok. 20 tys. m kw. powierzchni, w tym 9 tys. m kw. ekspozycyjnej, nie określono jego rozmiarów. - Na pewno nie powinien być wyższy niż Zamek Ujazdowski, żeby go nie przytłoczyć - zapewnia Robert Kostro.

To pierwszy polski konkurs organizowany pod patronatem Międzynarodowej Unii Architektów, która rocznie wybiera tylko pięć-sześć konkursów z całego świata. W jednym z nich w 1957 r. powstał projekt opery w Sydney, w 1971 r. - Centrum Pompidou w Paryżu, w 1988 r. - Biblioteka Aleksandryjska w Egipcie. Wśród jurorów są m.in. hiszpański architekt Rafael Moneo - dziekan wydziału architektonicznego na Uniwersytecie Harvarda, który ma na koncie m.in. rozbudowę Muzeum Prado w Madrycie, Francuzka Christine Dalnoky (zaprojektowała m.in. Park Wody w Saragossie), która zadba, by obiekt wkomponował się w park, który rozcięła Trasa Łazienkowską.

Michał Wojtczuk

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Skomentuj:

Konkurs na wiszące Muzeum Historii Polski