Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zupełnie nowa Renoma

nobo

Architektom z pracowni Maćków Pracownia Projektowa trzeba pogratulować udanej realizacji. Luksusowy dom handlowy Renoma to teraz prawdziwy wrocławski Harrods.

Prace trwały od 2003 roku. Autorem projektu jest Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Zabytkowa część Renomy to piękny, modernistycznybudynekprojektu Hermanna Dernburga z 1930 roku. Pierwotnie nosił on nazwę Domu Towarowego Wertheim od nazwiska ówczesnych inwestorów. W tamtych czasach obiekt był największym budynkiem szkieletowym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. W trakcie II Wojny Światowej na skutek bombardowania i pożaru trwającego 3 dni, dom handlowy częściowo spłonął. 3 lata po zakończeniu wojny został odbudowany i ponownie otwarty, jako największy w Polsce Państwowy Dom Towarowy (PeDeT). W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu.

Renowację Renomy przeprowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Elewacja była bardzo zniszczona i zabrudzona. Część okładziny elewacji i detali odczyszczono, ale zniszczenia były tak duże, że w około 60% elementy zostały wymienione na nowe. Dla przykładu - ze 104 rzeźb portretowych w dobrym stanie zachowało się ok. 30. Część detali odtworzył syn rzeźbiarza oryginalnych elementów. A nowe ceramiczne kształtki na elewacji wykonano w tym samym zakładzie co 80 lat temu

Jednym z problemów przy projektowaniu rozbudowy było nawiązanie do zabytkowej części i stworzenie stylistycznej i formalnej kontynuacji. Patentem okazało się wyczarowanie zaklętej dynamiki budynku . Architekturamodernizmu to przede wszystkim ogromna dynamika, ekspresja. Projekt jest efektem współczesnego przetworzenia modernistycznych form. Przez wyraźne, horyzontalne podziały i wachlarzowe odchylanie gzymsów powstała bryła podobnie dynamiczna. Odpowiednie podświetlenie budynku dodatkowo zwiększa ten efekt. Obie części połączone są szklanym atrium wejściowym - buforem, gdzie wisi ogromny 10-metrowy żyrandol ze szklanych baniek. Wnętrze jest eleganckie i minimalistyczne. Witryny sklepowe zostały celowo ujednolicone - całe szklane od posadzki po sufit. Współpraca z najlepszymi współczesnymi artystami zaowocowała m.in. potężnym, wewnętrznym muralem ściennym na wysokość kilku kondygnacji.

Nowa część wykonana jest z najnowocześniejszych materiałów. Po raz pierwszy w Polsce użyto betonu z włókien szklanych Fibre C, który umożliwił projektantom uzyskanie płynnego odgięcia fasady. Skrzydła - horyzontalne gzymsy na elewacji podświetlane są od strony podniebienia. Dla zwiększenia efektu iluminacji gzymsy pokryte są lekko błyszczącym materiałem dodatkowo wydobywającym światło - Alucore, którym zwykle pokrywa się kadłuby samolotów.
 
Rozbudowa powiększyła obiekt prawie dwukrotnie. 5 kondygnacji o łącznej powierzchni prawie 100 tys m2 mieści ogromne przestrzenie biurowe i około 120 sklepów i butików. Będą tu m.in.: Versace, Hugo Boss, Guess by Marciano, Lui Jo a także Zara, River Island czy Esprit. Będzie też największy salon sieci Empik w Polsce z salą przewidzianą na koncerty.
    Więcej o:

Skomentuj:

Zupełnie nowa Renoma