Zupełnie nowa Renoma
Architektom z pracowni Maćków Pracownia Projektowa trzeba pogratulować udanej realizacji. Luksusowy dom handlowy Renoma to teraz prawdziwy wrocławski Harrods.




























Prace trwały od 2003 roku. Autorem projektu jest Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia. Zabytkowa część Renomy to piękny, modernistycznybudynekprojektu Hermanna Dernburga z 1930 roku. Pierwotnie nosił on nazwę Domu Towarowego Wertheim od nazwiska ówczesnych inwestorów. W tamtych czasach obiekt był największym budynkiem szkieletowym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Europie. W trakcie II Wojny Światowej na skutek bombardowania i pożaru trwającego 3 dni, dom handlowy częściowo spłonął. 3 lata po zakończeniu wojny został odbudowany i ponownie otwarty, jako największy w Polsce Państwowy Dom Towarowy (PeDeT). W 1977 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków jako sztandarowe dzieło europejskiego modernizmu.
Renowację Renomy przeprowadzono w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków. Elewacja była bardzo zniszczona i zabrudzona. Część okładziny elewacji i detali odczyszczono, ale zniszczenia były tak duże, że w około 60% elementy zostały wymienione na nowe. Dla przykładu - ze 104 rzeźb portretowych w dobrym stanie zachowało się ok. 30. Część detali odtworzył syn rzeźbiarza oryginalnych elementów. A nowe ceramiczne kształtki na elewacji wykonano w tym samym zakładzie co 80 lat temu
Jednym z problemów przy projektowaniu rozbudowy było nawiązanie do zabytkowej części i stworzenie stylistycznej i formalnej kontynuacji. Patentem okazało się wyczarowanie zaklętej dynamiki budynku . Architekturamodernizmu to przede wszystkim ogromna dynamika, ekspresja. Projekt jest efektem współczesnego przetworzenia modernistycznych form. Przez wyraźne, horyzontalne podziały i wachlarzowe odchylanie gzymsów powstała bryła podobnie dynamiczna. Odpowiednie podświetlenie budynku dodatkowo zwiększa ten efekt. Obie części połączone są szklanym atrium wejściowym - buforem, gdzie wisi ogromny 10-metrowy żyrandol ze szklanych baniek. Wnętrze jest eleganckie i minimalistyczne. Witryny sklepowe zostały celowo ujednolicone - całe szklane od posadzki po sufit. Współpraca z najlepszymi współczesnymi artystami zaowocowała m.in. potężnym, wewnętrznym muralem ściennym na wysokość kilku kondygnacji.
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie