Instytut Lingwistyki jeszcze poczeka
Na dniach zacznie się rozbiórka dawnego pawilonu handlowego przy ul. Dobrej, naprzeciwko BUW-u. Mimo, że konkurs architektoniczny rozstrzygnięto już cztery lata temu, na nową inwestycję uniwersytecką trzeba będzie jeszcze poczekać...

- Niebawem rozpocznie się rozbiórka, prace zakończą się w połowie lipca - zapowiada Anna Korzekwa, rzecznik Uniwersytetu Warszawskiego.
Na miejscu pawilonu ma powstać budynek dla wydziałów Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii. Zaprojektowała go pracownia APA Kuryłowicz & Associates, która wygrała konkurs architektoniczny zorganizowany przez uniwersytet. Przeszklony, czterokondygnacyjny budynek ma mieć zielone ogrody na dachu, ciągnący się przez cały gmach wysoki hol i pięć wewnętrznych dziedzińców. Nocą ma jarzyć się zielono-złotym blaskiem. Obiekt ma mieć dwie podziemne kondygnacje mieszczące parkingi oraz salę kinową.
Konkurs rozstrzygnięto już cztery lata temu, ale aż do dziś budowa się nie rozpoczęła. Niestety, wyburzenie pawilonu nie oznacza, że budowa zacznie się zaraz potem. Powód jest najprostszy z możliwych - Uniwersytet Warszawski nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Jej koszt szacowany jest na 220-235 mln zł. Uniwersytet liczył, że budowę sfinansuje z funduszy unijnych. Przeliczył się. Według obecnych planów uniwersytetu cały budynek dysponujący 110 salami zostałby oddany do użytku w 2013 r.
Michał Wojtczuk
źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa
- Więcej o:
Dom w Tychach II od DD Architekci. Pochwała prostoty i funkcjonalności
Elektrownia Park Residence w Zamościu od MTA Architekci. Apartamenty przy Starej Elektrowni
Katowicki Supersam na nowo. Projekt przebudowy przygotowało Konior Studio
Sprzed Sejmu zniknęły barierki. Powrót do idei demokratycznej architektury Bohdana Pniewskiego
Wrocław: W Apartamentach przy Parku Szczytnickim stanie rzeźba Oskara Zięty
Na warszawskiej Woli oddano do użytku Studio B, pierwszy budynek zespołu biurowego Studio. To projekt Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Nordic Bemowo autorstwa Kuryłowicz & Associates. Wyrazista architektura inspirowana Północą
Osiedle Przyjaźń - tu mieszkali budowniczowie Pałacu Kultury. Wkrótce może być wpisane do rejestru zabytków