Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kopuła Świątyni Opatrzności

Michał Wojtczuk

Na budowie Świątyni Opatrzności wkrótce rozpoczną się prace nad wznoszeniem najbardziej kontrowersyjnego elementu konstrukcji...  

05.06.2009 WARSZAWA - POLA WILANOWSKIE - SWIATYNIA OPATRZNOSCI BOZEJ FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA
Świątynia Opatrzności Bożej
Świątynia Opatrzności Bożej Fot. Bartosz Bobkowski / AG

 

 

Kilka dni temu robotnicy z firmy Warbud przeprowadzili jedną z najtrudniejszych prac na budowie świątyni na Polach Wilanowskich. Po jej zachodniej stronie na wysokość 26 metrów wciągnęli długi na 42 metry i ważący 760 ton betonowy "most". Pusta w środku konstrukcja połączyła dwa pionowe pylony. W jej środku powstanie korytarz, którym będzie można dojść do muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Cztery pylony i cztery mosty utworzą sześcienny stelaż, wewnątrz którego ukryje się okrągła świątynia. Do września mają być wciągnięte kolejne 3 mosty. Wtedy zaczną się prace nad kopułą.

 

Zwieńczenie świątyni to chyba jej najbardziej kontrowersyjna część. Będzie to ogromna, 28 metrowa elipsoida, która przydała Świątyni Opatrzności szydercze przezwisko wyciskarki do cytryn. - Klasyczne kopuły mają kształt wydłużony. Przykładem może być kopuła katedry St. Maria del Fiore we Florencji - broni się Wojciech Szymborski, projektant świątyni. - Porównanie kształtu kopuły do wyciskarki jest nietrafione.

 

 

 

Architekci nieco przerobili pierwotny projekt. Najpierw kopuła była bardziej przysadzista i zielona jak patynowana miedź. W nowej wersji jest smuklejsza, a pokryta zostanie szarą blachą tytanowo-cynkową.

 

Szkielet kopuły będą stanowić 32 wygięte żelbetowe żebra. Nie będą się spotykać na czubku - tam zostanie zainstalowana ażurowa konstrukcja, na której stanie czterometrowy krzyż. Ma to wyglądać tak, jakby był zawieszony w powietrzu.

 

Budowa świątyni pochłonęła już ok. 105 mln zł, w tym ok. 25 mln zł z budżetu państwa na część świecką, czyli muzeum. Na osiągnięcie stanu surowego zamkniętego potrzebne jest jeszcze ok. 45 mln zł. Koszt wykończenia budynku i jego wyposażenia to kolejne kilkanaście-kilkadziesiąt milionów.

 

Czytaj więcej 

 

 

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Zobacz także:

 

Współczesna architektura sakralna

 

Pierwszy pasywny kościół w Polsce

 

Ojciec Rydzyk zbuduje wielki kościół

 

Skomentuj:

Kopuła Świątyni Opatrzności