Energooszczędne śmigło z Krakowa
W Krakowie trwa budowa nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprojektowanego przez polsko-niemiecki zespół projektowy - Pysall.Ruge i Bartłomiej Kisielewski. Gotowa jest już bryła budynku. Muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce.


Wykonana niemal w całości z barwionego na czarno betonu architektonicznego skorupa przypomina pozaginaną kartkę origami. Jej forma oddawać ma atmosferę przebywania w prawdziwym hangarze. Przeszklenia głównej przestrzeni ekspozycyjnej gmachu, a także mniejsze - w pozostałych częściach - dodają mu lekkości. Z zewnątrz miejscami staje się on transparentny. Bez trudu można na przestrzał spojrzeć i zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie.
Muzeum Lotnictwa w budowie
Budynek, który powstaje na terenie historycznego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej. Obiekt został bowiem tak usytuowany, aby poszczególne strefy aktywności muzeum zintegrować z czasem nasłonecznienia wnętrz. Stąd największa przestrzeń, w której staną eksponaty prawdziwych samolotów, powstała w północnym skrzydle. Obiekt posiada zaledwie dwa pomieszczenia, w których zainstalowano klimatyzację. W większości wykorzystuje system wentylacji grawitacyjnej. Posiada też dwie odrębne strefy temperatur odseparowane szklaną, ruchomą taflą. Sterowanie temperaturą wewnątrz można będzie prowadzić przy minimalnych zużyciu energii.
Tak będzie wyglądał gmach Muzeum Lotnictwa
Muzeum ma być oddane do użytku w przyszłym roku.
źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
zobacz więcej na www.muzeumlotnictwa.pl
Zobacz także:
Muzeum Lotnictwa jak ogromny samolot
Dwa projekty Lewicki Łatak zawieszone przez prezydenta
Mobius Architekci - dom otwarty do środka
- Więcej o:
Industrializacja w Polsce
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Szkieletor Kraków: historia, wysokość, memy
Renowacja kamienicy w Bielsku-Białej
Dom nad rzeką projektu STOPROCENT Architekci
RE: NOTTURNO HOUSE. Dom na wzgórzu projektu REFORM Architekt
Dom Hai w warszawskim Wilanowie
Dom asymetryczny projektu INOSTUDIO