Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Energooszczędne śmigło z Krakowa

red.

W Krakowie trwa budowa nowego Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprojektowanego przez polsko-niemiecki zespół projektowy - Pysall.Ruge i Bartłomiej Kisielewski. Gotowa jest już bryła budynku. Muzeum będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów publicznych w Polsce.

Wykonana niemal w całości z barwionego na czarno betonu architektonicznego skorupa przypomina pozaginaną kartkę origami. Jej forma oddawać ma atmosferę przebywania w prawdziwym hangarze. Przeszklenia głównej przestrzeni ekspozycyjnej gmachu, a także mniejsze - w pozostałych częściach - dodają mu lekkości. Z zewnątrz miejscami staje się on transparentny. Bez trudu można na przestrzał spojrzeć i zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie.

Budynek, który powstaje na terenie historycznego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny  będzie dostosowany do światowych standardów architektury pasywnej. Obiekt został bowiem tak usytuowany, aby poszczególne strefy aktywności muzeum zintegrować z czasem nasłonecznienia wnętrz. Stąd największa przestrzeń, w której staną eksponaty prawdziwych samolotów, powstała w północnym skrzydle. Obiekt posiada zaledwie dwa pomieszczenia, w których zainstalowano klimatyzację. W większości wykorzystuje system wentylacji grawitacyjnej. Posiada też dwie odrębne strefy temperatur odseparowane szklaną, ruchomą taflą. Sterowanie temperaturą wewnątrz można będzie prowadzić przy minimalnych zużyciu energii.

Muzeum ma być oddane do użytku w przyszłym roku.

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

    Więcej o:

Skomentuj:

Energooszczędne śmigło z Krakowa