GAMMA Office we Wrocławiu
Budynek biurowo - usługowy przy ul. Fabrycznej będzie stanowił jedną z wizytówek architektonicznych na trasie wjazdowej do Wrocławia. Architekci zaproponowali surową estetykę, beton, stal i szkło, które wpisują się w przemysłowy nastrój miejsca.
Teren inwestycji znajduje się we Wrocławiu w strefie przemysłowej pomiędzy śródmieściem a osiedlami "sypialnymi". Miejscowy plan zakłada przekształcenie tego obszaru w dzielnicę biurowo-usługową. Autorami projektu są dwie pracownie: APA Markowski Architekci oraz PROJEKTOR.
Bryła budynku składa się z trzech, schodzących do środka "skrzydeł", tworzących charakterystyczne "śmigło". W trakcie prac koncepcyjnych analizowano najwłaściwszy model zabudowy na trudnej geometrycznie działce. Istotna była optymalna i dobrze doświetlona szerokość traktów biurowych, wydajność użytkowa powierzchni, elastyczność w aranżowaniu i wydzielaniu najmowanych stref biurowych. Odpowiednią intensywność zabudowy dawały dwa modele. Pierwszy klasyczny z zabudową traktów po obwodzie działki i patiem w środku. Generował dużą ilość powierzchni biurowych ze słabym doświetleniem naturalnym. Wymagał również obszernej i rozproszonej komunikacji wewnętrznej.
Docelowy model powstał w wyniku antytezy. Wewnętrzne patio zostało rozdzielone na trzy wnęki zewnętrzne rozcinające każdy z boków bryły. W ten sposób budynek zyskał charakter otwarty a wnęki doprowadzają światło do większości biur. W porównaniu z pierwszym modelem uzyskano również mniejszą powierzchnię elewacji potrzebną do "opakowania" tej samej powierzchni. Układ pozwolił na centralne umieszczenie jednego pionu komunikacyjnego co znacznie zwiększyło wydajność komunikacji wewnętrznej obniżając jej powierzchnię. W przeciwieństwie do wielu typowych rozwiązań biurowych pozwolił również na zachowanie otwartych i doświetlonych naturalnie holi wewnętrznych na poszczególnych kondygnacjach. Centralna komunikacja zapewnia dużą elastyczność dzielenia powierzchni biurowych na moduły najmu.
Zaokrąglony kształt zabudowy daje mniejszą powierzchnię elewacji w stosunku do geometrii kanciastej. Ma to istotny wpływ na koszty realizacji i eksploatacji. Zapewnia również lepsze warunki dla aranżacji biur. Można ją realizować jako "open-space" lub klasycznie jako pomieszczenia biurowe. Dla zwiększenia wydajności oraz komfortu użytkowania parkingu zaprojektowano spiralnie schodzący w dół układ łagodnie pochyłych stropów.
W budynku do pracy biurowej istotne jest zapewnienie komfortowych warunków doświetlenia oraz dobrze działającej ergonomii budynku, w zimie małych strat ciepła w lecie ochrony przed przegrzewaniem. Rozwiązania mają bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji. Elewacja złożona jest z typowej fasady z modułami okiennymi oraz pełnymi zawierającymi konstrukcję lub instalacje. Okna na pełną wysokość pomieszczeń pozwalają głęboko penetrować światłu trakt biurowy. Całość elewacji obiegają wokół balkony techniczne zapewniające bardzo dobre zacienianie w okresach letnich. Rozłożony na nich "las"z rurek spełnia rolę rozpraszacza promieni słonecznych i wzmacnia ochronę budynku przed nagrzewaniem oraz ostrym światłem.
Projektanci:
APA MARKOWSKI Architekci Sp. z o.o.
PROJEKTOR Architekci - Bylka, Kossowski, Lewandowski, Zmorka s.c.
Skład zespołu:
arch. Andrzej Markowski
arch. Rafał Zmorka
arch. Adam Brzostek
arch. Waldemar Nowicki
Inwestor: Office VD Sp. z o.o. Spółka komandytowo-akcyjna
- Więcej o:
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Design Anatomy z nowym projektem biura na szczycie Olivii Star w Gdańsku
Kraków: MONUMENT - nowoczesny 11-piętrowy apartamentowiec w miejscu domu handlowego Gigant
Jaskółcza na Dolnym Mieście w Gdańsku - historia i nowoczesność