Biblioteka UAM w Poznaniu
Bryła biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza przedzielona została na pół tworząc masywny dół z piaskowca i lekką górę ze szkła. W zamyśle autorów projektu Consultor, APA Jacek Bułat oraz Neostudio Architekci było ukazanie związku między historią, a współczesnością.
Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza, która stanowi rozbudowę Collegium Maius - dawnego budynku pruskiej Królewskiej Komisji Kolonizacyjnej (Hakaty), zlokalizowana została w bezpośrednim sąsiedztwie Opery i Zamku Cesarskiego, tuż przy Placu Mickiewicza - sercu Poznania.
Projekt powstał w wyniku konkursu rozstrzygniętego we wrześniu 2005 roku. Główną ideą było pogodzenie sprzeczności wynikających z charakterystyki obiektu - szacunek do zastanego miejsca i jego historii oraz determinacja, aby zrealizować obiekt współcześnie funkcjonalny, powściągliwy w formie, z wyczuciem nawiązujący do otoczenia. Celem nadrzędnym były rozwiązania przyjazne dla studentów, ale także pogodzenie wymagań inwestora z zapisami warunków zabudowy. Zaowocowało to układem wnętrza, który jest opracowany w sposób wykorzystujący do maksimum dostępną powierzchnię, dokładnie analizując wymagania przestrzenne użytkownika. Znaczne skomplikowanie projektu potęgowała dodatkowo sytuacja gruntowo - wodna, ponieważ budynek częściowo posadowiony był na murach obronnych i zasypanej fosie, a częściowo na podziemnym cieku, który został niejako przedzielony nową strukturą.
W realizacji projektu i budynku bardzo pomagała rzeczowa i ciągła współpraca z inwestorem, dzięki czemu projekt od momentu konkursu został, dzięki wzajemnym rozmowom i kompromisom, wzbogacony i udoskonalony. Bryłę budynku zdominowały dwa materiały - szkło i piaskowiec. Rysunek kamienia, identycznego jak na istniejącym obiekcie Collegium Maius, nawiązuje do starych podziałów, jednocześnie wprowadzając stonowane zaburzenia jego rytmu. Lekką strefę szkła i masywną kamienia łączą piaskowcowe żyletki, które ciągnąc się poprzez całą wysokość obiektu, są wolnym odzwierciedleniem wertykalnych podziałów elewacji podwórzowej zastanej zabudowy. Ślad żyletek został przeniesiony na rysunek posadzki placu oraz do wnętrz budynku.
Dane projektu:
Pracownia projektowa: Consultor Sp. z o. o.+ APA Jacek Bułat + Neostudio Architekci
Autorzy: Jacek Bułat, Bartosz Jarosz, Joanna Kapturczak, Michał Kapturczak, Paweł Świerkowski
Konstrukcja: Pracownia Projektowa Piotr Fait
Konstruktor: Piotr Fait
Inwestor: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wykonawca: Forbud
Powierzchnie:
- działki: 7308 m2
- zabudowy: 564 m2
- użytkowa: 2062 m2
- całkowita: 2464 m2
Kubatura: 9970 m3
Kalendarium:
Projekt konkursowy: czerwiec 2005
Projekt budowlany i wykonawczy: październik 2005 - czerwiec 2006
Realizacja: październik 2007 - kwiecień 2009
Lokalizacja: ul. Fredry 10, 60-701 Poznań
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie