Ośrodek sportów wodnych MORIS pod Pszczyną
Ośrodek sportów wodnych MORIS pod Pszczyną doskonale wpisuje się w wiejski krajobraz okolicy. Grafitowa, minimalistyczna bryła przywodząca na myśl budownictwo holenderskie to elegancja w klasycznym wydaniu, która łączy nowoczesność i funkcjonalność.










Ośrodek powstał tuż nad Zbiornikiem Łąka. Funkcjonalny budynek oraz tereny rekreacyjne tworzą idealne zaplecze dla miłośników sportów wodnych. Do dyspozycji odwiedzających są hangary na sprzęt wodny oraz sanitariaty z natryskami. Autor projektu, architekt Piotr Kuczia inspirował się tradycyjnym budownictwem regionu. Budynki przypominają wyglądem okoliczne gospodarstwa, zaś ich układ został rozplanowany, jak klasycznej zagrodzie - ułożone prostopadle względem siebie skrzydła ośrodka tworzą półotwarty plac. Dzięki temu zabiegowi powstała wspólna dla wszystkich części budynku przestrzeń, która zwrócona jest w kierunku jeziora. Możliwe będzie również dobudowania w przyszłości kolejnych modułów kompleksu.
Kompleks powstał z myślą o młodzieży. Jego głównym założeniem była nowoczesność i przyjazna dla młodych ludzi estetyka. Nawiązania do regionalnej architektury można zauważyć w czystej, klarownej formie. Architekt celowo zrezygnował z ozdobnych detali charakterystycznych dla regionu stawiając na wyraziste kolory. Grafitowa elewacja i dach urozmaicone zostały rytmicznie rozmieszczonymi kolorowymi akcentami. Jaskrawoczerwony, pomarańczowy i fioletowy pojawiły się w wykończeniach ram okiennych oraz na drzwiach. Kolorystyka nawiązuje do barw zachodzącego słońca. Budynki różnią się przeznaczeniem, co podkreślono oznaczając funkcje różnymi kolorami.
Ośrodek pod Pszczyną to przykład architektury, która korzystając z prostych środków osiąga efekt na wysokim poziomie. Inspirowana architektonicznymi tradycjami wpisuje się w nowoczesne trendy.
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI