Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowiec na ratunek Wielkopolsce

DL - edit

Ekolodzy i naukowcy biją na alarm: Wielkopolska stepowieje. Czy wieżowiec Gesterbine, autorstwa pracowni mode:lina, zatrzyma ten proces?

Dominującym czynnikiem powodującym proces stepowienia Wielkopolski jest jej położenie geograficzne i panujące na jej terenie warunki klimatyczne. Obszar ten jest bowiem wystawiony na wpływ zarówno klimatu morskiego jak i kontynentalnego. Powoduje to małą ilość opadów rocznych i jednoczesny duży poziom parowania, co wysusza grunt. Procesowi stepowienia sprzyja również wysoka przepuszczalność gleby w rejonie Warty, a także daleko posunięta ingerencja człowieka w naturalny ekosystem.

Projekt Gesterbine, zaprojektowany przez młodą, poznańską pracownię mode:lina, ma spełniać rolę przeciwdziałającą temu procesowi. Wieżowiec, miałby funkcjonować jako "gigantyczna pompa", nawadniająca okoliczne tereny za pomocą wody pochodzącej z cieków wodnych. Takie stałe zaopatrywanie w wodę, połączone z odpowiednią gospodarką leśną, ma wpłynąć na podwyższenie poziomu wód gruntowych oraz zatrzymać proces stepowienia.

Powodem, dla którego architekci zaproponowali wertykalną formę konstrukcji, jest możliwość pozyskania energii wiatrowej (a Wielkopolska ma doskonałe ku temu warunki). Za pomocą wielu obrotowych turbin, umieszczonych wysoko nad ziemią (im wyżej tym więcej energii można pozyskać), wieżowiec mógłby także spełniać rolę olbrzymiej elektrowni wiatrowej - w dzień zaopatrującej w prąd okoliczne domy i biura, a w nocy zasilającej system nawadniania. Wsparciem dla energii pochodzącej z turbin wiatrowych, miałaby być energia kinetyczna, wytwarzana z ruchów osób użytkujących budynek.

Architektura od zawsze miała charakter praktyczny. Za jej pomocą próbowano rozwiązać problemy społeczne i polityczne. Obecnie kwestią, w którą architektura angażowana coraz mocniej, jest ochrona środowiska. Dobrze, że są również i polskie pracownie, które chcą zabierać głos w tej dyskusji.

Skomentuj:

Wieżowiec na ratunek Wielkopolsce