Szlak architektury modernistycznej w Katowicach
Katowice zdobyły unijną dotację na budowę szlaku architektury modernistycznej. Na szlaku ma się znaleźć szesnaście obiektów m.in. kamienica przy ul. Dworcowej 13, gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy Mickiewicza 3 i siedziba wojewody, drapacz chmur, kilka mniejszych budynków mieszkalnych i willi.
- To element naszego dziedzictwa, z którego możemy być dumni i warto się tym chwalić - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic, który pilotował projekt.
Pomysł na stworzenie szlaku architektury modernistycznej zrodził się ponad rok temu. Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego razem z innymi pracownikami Centrum przygotowała listę pięćdziesięciu wyjątkowych budynków. Urząd marszałkowski nie był jednak zainteresowany stworzeniem szlaku, choć katowicka moderna to wyjątkowy skarb, porównywalny w Polsce tylko z Gdynią.
W latach międzywojennych na południe od torów kolejowych powstała nowa dzielnica z drapaczem chmur, eleganckimi willami i imponującymi urzędami. Ich architektura niczym nie odbiegała od światowych trendów. Katowicezyskały nawet miano polskiego Chicago. Do dziś zachwyt wzbudzają willa Tadeusza Michejdy na Poniatowskiego, domy mieszkalne na PCK czy drapacz chmur przy Żwirki i Wigury. Jednym z ciekawszych budynków jest też kościół garnizonowy na rogu Curie-Skłodowskiej i Kopernika.
- Skracanie naszej listy było trudne, towarzyszyły temu burzliwe dyskusje. Zostały wybrane najcenniejsze obiekty, charakterystyczne dla międzywojennej architektury w całym regionie - mówi Syska.
Przed każdym budynkiem stanie elektroniczna tablica informacyjna z opisem obiektu. - Oprócz tego kupimy przenośne zestawy z słuchawkami, by spacerując po dzielnicy można było wysłuchać przewodnika. Przygotujemy kilka wersji językowych - mówi Godlewski i zapewnia że w ciągu roku szlak powinien być gotowy. Całość zaś ma dopełnić serwis internetowy poświęcony szlakowi moderny w Katowicach. Wartość projektu to około milion złotych. Unijna dotacja to aż 750 tys. zł.
Przemysław Jedlecki
Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
- Więcej o:
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]
Betonowa brutalistyczna wiata autobusowa na Westerplatte oceleje?