Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szlak architektury modernistycznej w Katowicach

jj

Katowice zdobyły unijną dotację na budowę szlaku architektury modernistycznej. Na szlaku ma się znaleźć szesnaście obiektów m.in. kamienica przy ul. Dworcowej 13, gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy Mickiewicza 3 i siedziba wojewody, drapacz chmur, kilka mniejszych budynków mieszkalnych i willi.

- To element naszego dziedzictwa, z którego możemy być dumni i warto się tym chwalić - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic, który pilotował projekt.

Pomysł na stworzenie szlaku architektury modernistycznej zrodził się ponad rok temu. Anna Syska ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego razem z innymi pracownikami Centrum przygotowała listę pięćdziesięciu wyjątkowych budynków. Urząd marszałkowski nie był jednak zainteresowany stworzeniem szlaku, choć katowicka moderna to wyjątkowy skarb, porównywalny w Polsce tylko z Gdynią.

W latach międzywojennych na południe od torów kolejowych powstała nowa dzielnica z drapaczem chmur, eleganckimi willami i imponującymi urzędami. Ich architektura niczym nie odbiegała od światowych trendów. Katowicezyskały nawet miano polskiego Chicago. Do dziś zachwyt wzbudzają willa Tadeusza Michejdy na Poniatowskiego, domy mieszkalne na PCK czy drapacz chmur przy Żwirki i Wigury. Jednym z ciekawszych budynków jest też kościół garnizonowy na rogu Curie-Skłodowskiej i Kopernika.

- Skracanie naszej listy było trudne, towarzyszyły temu burzliwe dyskusje. Zostały wybrane najcenniejsze obiekty, charakterystyczne dla międzywojennej architektury w całym regionie - mówi Syska.

Przed każdym budynkiem stanie elektroniczna tablica informacyjna z opisem obiektu. - Oprócz tego kupimy przenośne zestawy z słuchawkami, by spacerując po dzielnicy można było wysłuchać przewodnika. Przygotujemy kilka wersji językowych - mówi Godlewski i zapewnia że w ciągu roku szlak powinien być gotowy. Całość zaś ma dopełnić serwis internetowy poświęcony szlakowi moderny w Katowicach. Wartość projektu to około milion złotych. Unijna dotacja to aż 750 tys. zł.

Przemysław Jedlecki

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

    Więcej o:

Skomentuj:

Szlak architektury modernistycznej w Katowicach