Centrum Dialogu Kultur w średniowiecznej ruinie
Średniowieczny zamek w Chrzelicach przez kilkaset lat przechodził z rąk do rąk i powoli popadał w ruinę. Koncepcję przekształcenia zabytku stworzył Wojciech Popławski z pracowni architektonicznej OP Architekten.
Chrzelice są niewielką miejscowością w gminie Biała z ponad siedemsetletnią historią. Korzenie jej powstania sięgają średniowiecza, czego dowodem są ruiny zamku datowanego na przełom XII i XIII w. Przez kilkaset lat obiekt był w posiadaniu wielu rodów i organizacji. Obecny właściciel - Fundacja Ortus, kiedy odkupiła ruinę podjęła się odbudowy zabytku. Chce, by zamek był połączeniem historii i kultury z nowoczesnością i najnowszymi technologiami.
Ze względu na położenie wsi i zamku przy granicy czeskiej ma on pełnić funkcję Centrum Dialogu Kultur. Będą się tam odbywać warsztaty artystyczne, spotkania związane ze sztuką, wystawy i promocje artystów. - Mamy zamiar zapraszać artystów z kraju i zagranicy. Będzie się tam znajdować stała ekspozycja o Opolszczyźnie, cyfrowe archiwum Opolszczyzny z inicjatywy warszawskiego Ośrodka Karta. Planowane są też miejsca noclegowe dla artystów, a także kawiarnia i bufet - mówi Bartosz Mioduszewski, prezes warszawskiej Fundacji Ortus.
Projekt rewitalizacji rozpoczął się od zabezpieczeniu ruin, utwardzenia powierzchni i stworzenia ścieżki eksploracyjnej wokół zamku. Drugi etap zakłada wbudowanie przestrzeni użytkowych, wkomponowanych w istniejącą bryłę zamku oraz odnowienie parku. W trzecim etapie na terenie parku powstanie nowy obiekt, ściśle wkomponowany w przestrzeń. Ma on spełniać funkcję zaplecza noclegowego oraz gastronomicznego do powstałego kompleksu w zamku.
Fundacja poszukuje partnerów projektu. - Zamek jest piękny, tak naprawdę kupując go, kupiliśmy długi. Potrzeba ogromnych pieniędzy, aby zabytek oraz otaczający go park oddać do użytku, a sama inwentaryzacja drzewostanu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych - zauważa Mioduszewski.
Ewa Radomska
Źródło: Gazeta Wyborcza Opole
- Więcej o:
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]
Betonowa brutalistyczna wiata autobusowa na Westerplatte oceleje?