Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Dialogu Kultur w średniowiecznej ruinie

red

Średniowieczny zamek w Chrzelicach przez kilkaset lat przechodził z rąk do rąk i powoli popadał w ruinę. Koncepcję przekształcenia zabytku stworzył Wojciech Popławski z pracowni architektonicznej OP Architekten.

Chrzelice są niewielką miejscowością w gminie Biała z ponad siedemsetletnią historią. Korzenie jej powstania sięgają średniowiecza, czego dowodem są ruiny zamku datowanego na przełom XII i XIII w. Przez kilkaset lat obiekt był w posiadaniu wielu rodów i organizacji. Obecny właściciel - Fundacja Ortus, kiedy odkupiła ruinę  podjęła się odbudowy zabytku. Chce, by zamek był połączeniem historii i kultury z nowoczesnością i najnowszymi technologiami.

Ze względu na położenie wsi i zamku przy granicy czeskiej ma on pełnić funkcję Centrum Dialogu Kultur. Będą się tam odbywać warsztaty artystyczne, spotkania związane ze sztuką, wystawy i promocje artystów. - Mamy zamiar zapraszać artystów z kraju i zagranicy. Będzie się tam znajdować stała ekspozycja o Opolszczyźnie, cyfrowe archiwum Opolszczyzny z inicjatywy warszawskiego Ośrodka Karta. Planowane są też miejsca noclegowe dla artystów, a także kawiarnia i bufet - mówi Bartosz Mioduszewski, prezes warszawskiej Fundacji Ortus.

Projekt rewitalizacji rozpoczął się od zabezpieczeniu ruin, utwardzenia powierzchni i stworzenia ścieżki eksploracyjnej wokół zamku. Drugi etap zakłada wbudowanie przestrzeni użytkowych, wkomponowanych w istniejącą bryłę zamku oraz odnowienie parku. W trzecim etapie na terenie parku powstanie nowy obiekt, ściśle wkomponowany w przestrzeń. Ma on spełniać funkcję zaplecza noclegowego oraz gastronomicznego do powstałego kompleksu w zamku.

Fundacja poszukuje partnerów projektu. - Zamek jest piękny, tak naprawdę kupując go, kupiliśmy długi. Potrzeba ogromnych pieniędzy, aby zabytek oraz otaczający go park oddać do użytku, a sama inwentaryzacja drzewostanu to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych - zauważa Mioduszewski.

Ewa Radomska

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

    Więcej o:

Skomentuj:

Centrum Dialogu Kultur w średniowiecznej ruinie