Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte

W ostatni piątek nastąpiło uroczyste otwarcie podziemnego muzeum w Krakowie, którego budowa trwała od 2005 roku. Trasa zwiedzania wiedzie 4 metry pod płytą Rynku Głównego.

podsumowanie, bryła
24 WRZEŚNIA. Otwarcie podziemi Rynku w Krakowie. Pod płytą placu powstało multimedialne muzeum i skansen archeologiczny w jednym, gdzie można oglądać wystawę "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa". Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajduje się ekspozycja ukazująca rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie. Pod płytą największego rynku w Europie powstał unikatowy park archeologiczny, którego budowa trwała od 2005 roku. Najbardziej kontrowersyjnym elementem muzeum jest świetlik, który przybrał na powierzchni Rynku formę piramidy ze szkła stanowiącej zarazem fontannę.
Fot. Michał Lepecki / Agencja Gazeta

 

- Po paru latach i licznych perypetiach otwieramymuzeum wyjątkowe, które wytyczy nowe drogi w polskim muzealnictwie. Jest to w pełni interaktywna wystawa, którą można oglądać w sposób niemal dowolny - mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski.

 

Wystawa zatytułowana "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" powstała 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajdzie się ekspozycja ukazująca rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie.

 

Nad przygotowaniem ekspozycji przez wiele miesięcy pracowali fachowcy od multimediów, scenografii, produkcji trójwymiarowych i historycy z konsorcjum Trias SA. Komputerowi graficy i spece od animacji wyczarowali efekty specjalne - pod nogami chlupot kałuż, w uszach hejnał z wieży Mariackiej, a na rycinie sylwetki królów Polski mrugających okiem. Podobne niespodzianki twórcy ekspozycji przygotowują niemal na każdym kroku. Chcą w ten sposób przełamać konwencję muzeum z historią "zatopioną w formalinie". Po przejściu trasy w podziemiach Rynku widz, jeśli nawet nie zapamięta daty tatarskiego najazdu czy niezliczonych szczegółów z zakresu mieszczańskich obyczajów, architektury czy alchemii, powinien jednak wynieść w głowie ogólny obraz XV wiecznego miasta.

 


Zwiedzanie podziemi Rynku przez dziennikarzy
Załadowane przez: redakcja_krakow. - Wiadomości wideo z całego świata

 

Czytaj więcej

Źródło: cjg.gazeta.pl

 

 

Zobacz także:

W podziemiach Krakowa

Centrum pod Wawelem

Najlepsze budynki w Małopolsce

 

Skomentuj:

Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte