Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte
W ostatni piątek nastąpiło uroczyste otwarcie podziemnego muzeum w Krakowie, którego budowa trwała od 2005 roku. Trasa zwiedzania wiedzie 4 metry pod płytą Rynku Głównego.















- Po paru latach i licznych perypetiach otwieramymuzeum wyjątkowe, które wytyczy nowe drogi w polskim muzealnictwie. Jest to w pełni interaktywna wystawa, którą można oglądać w sposób niemal dowolny - mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski.
Wystawa zatytułowana "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" powstała 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajdzie się ekspozycja ukazująca rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie.
Nad przygotowaniem ekspozycji przez wiele miesięcy pracowali fachowcy od multimediów, scenografii, produkcji trójwymiarowych i historycy z konsorcjum Trias SA. Komputerowi graficy i spece od animacji wyczarowali efekty specjalne - pod nogami chlupot kałuż, w uszach hejnał z wieży Mariackiej, a na rycinie sylwetki królów Polski mrugających okiem. Podobne niespodzianki twórcy ekspozycji przygotowują niemal na każdym kroku. Chcą w ten sposób przełamać konwencję muzeum z historią "zatopioną w formalinie". Po przejściu trasy w podziemiach Rynku widz, jeśli nawet nie zapamięta daty tatarskiego najazdu czy niezliczonych szczegółów z zakresu mieszczańskich obyczajów, architektury czy alchemii, powinien jednak wynieść w głowie ogólny obraz XV wiecznego miasta.
Źródło: cjg.gazeta.pl
- Więcej o:
Modernistyczne centrum Gdyni na liście UNESCO? Decyzję pozamy już w lipcu
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu