Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte

red

W ostatni piątek nastąpiło uroczyste otwarcie podziemnego muzeum w Krakowie, którego budowa trwała od 2005 roku. Trasa zwiedzania wiedzie 4 metry pod płytą Rynku Głównego.

- Po paru latach i licznych perypetiach otwieramymuzeum wyjątkowe, które wytyczy nowe drogi w polskim muzealnictwie. Jest to w pełni interaktywna wystawa, którą można oglądać w sposób niemal dowolny - mówił prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Wystawa zatytułowana "Śladami europejskiej tożsamości Krakowa" powstała 4 metry pod płytą Rynku Głównego. Na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych znajdzie się ekspozycja ukazująca rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i ponad 800-letnią tradycję handlu i rzemiosła na tym terenie.

Nad przygotowaniem ekspozycji przez wiele miesięcy pracowali fachowcy od multimediów, scenografii, produkcji trójwymiarowych i historycy z konsorcjum Trias SA. Komputerowi graficy i spece od animacji wyczarowali efekty specjalne - pod nogami chlupot kałuż, w uszach hejnał z wieży Mariackiej, a na rycinie sylwetki królów Polski mrugających okiem. Podobne niespodzianki twórcy ekspozycji przygotowują niemal na każdym kroku. Chcą w ten sposób przełamać konwencję muzeum z historią "zatopioną w formalinie". Po przejściu trasy w podziemiach Rynku widz, jeśli nawet nie zapamięta daty tatarskiego najazdu czy niezliczonych szczegółów z zakresu mieszczańskich obyczajów, architektury czy alchemii, powinien jednak wynieść w głowie ogólny obraz XV wiecznego miasta.

Źródło: cjg.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Podziemne muzeum w Krakowie już otwarte