Wystawa najlepszych europejskich budynków
Po raz pierwszy w Polsce we Wrocławskim Muzeum Architektury prezentowane są prace laureatów i uczestników konkursu architektonicznego o Nagrodę Miesa van der Rohe. Trafiły na nią fotografie i plany budynków wyróżnionych w roku 2009, czyli Norweskiej Opery Narodowej w Oslo i Gimnazjum 46o 09'N / 16o 50'E z chorwackiej Koprzywnicy, a także 47 z wszystkich 340 budynków nominowanych do nagrody.







Syn akwizgrańskiego kamieniarza i mistrza budowlanego uchodzi obok Le Corbusiera za ikonę nowoczesnej architektury. Zawrotną karierę zawdzięcza nie tyle pionierskim europejskim rozwiązaniom w stylu zwanym międzynarodowym, ale przede wszystkim realizacjom za oceanem, gdzie ostatecznie osiadł w latach 30. Nagroda jego imienia przyznawana jest najwybitniejszym europejskim architektom, przynosząc im prestiż i światowy rozgłos.
Po raz pierwszy w Polsce gości wystawa zdjęć i projektów najciekawszych budowli zrealizowanych na naszym kontynencie w ostatnich latach, którym Komisja Europejska i Rada Europy przyznała Nagrodę im. Miesa van der Rohe. Konkurs przygotowywany od 1987 roku organizowany jest w formule biennale i ma za zadanie premiowanie pomysłów, które łączą nowatorskie zastosowanie technologii z oryginalną formą. Wyróżniani nią są projektanci, którzy potrafią tworzyć architekturę na miarę dzieła sztuki, ale też rozumieją jej sens w budowaniu nowego, lepszego życia.
Podczas każdej z edycji międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład oceniającego grona wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów jury wybiera dwa z nich - laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60, a wyróżnienie - 20 tys. euro. Na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy pokazanych zostaje również kilkadziesiąt innych, także docenionych przez jury projektów.
Na ekspozycji w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie wyselekcjonowane w trakcie zeszłorocznego konkursu projekty, łącznie z nagrodzonymi. Trafiły na nią fotografie i plany budynków wyróżnionych w roku 2009, czyli Norweskiej Opery Narodowej w Oslo i Gimnazjum 46o 09'N / 16o 50'E z chorwackiej Koprzywnicy, a także 47 z wszystkich 340 budynków nominowanych do nagrody. Nie ma w nich obiektów z Polski, która dopiero w tym roku przedstawiła swoich kandydatów do nagrody.
Mies van der Rohe Award 2009 - wystawa w Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, czynna do 27 lutego.
źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
- Więcej o:
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]
Pierwszy w Polsce Sky Walk w budynku mieszkalnym powstanie w inwestycji O27 Apartamenty Opolska w Katowicach
11. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów