Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wystawa najlepszych europejskich budynków

re

Po raz pierwszy w Polsce we Wrocławskim Muzeum Architektury prezentowane są prace laureatów i uczestników konkursu architektonicznego o Nagrodę Miesa van der Rohe. Trafiły na nią fotografie i plany budynków wyróżnionych w roku 2009, czyli Norweskiej Opery Narodowej w Oslo i Gimnazjum 46o 09'N / 16o 50'E z chorwackiej Koprzywnicy, a także 47 z wszystkich 340 budynków nominowanych do nagrody.

Syn akwizgrańskiego kamieniarza i mistrza budowlanego uchodzi obok Le Corbusiera za ikonę nowoczesnej architektury. Zawrotną karierę zawdzięcza nie tyle pionierskim europejskim rozwiązaniom w stylu zwanym międzynarodowym, ale przede wszystkim realizacjom za oceanem, gdzie ostatecznie osiadł w latach 30. Nagroda jego imienia przyznawana jest najwybitniejszym europejskim architektom, przynosząc im prestiż i światowy rozgłos.

Po raz pierwszy w Polsce gości wystawa zdjęć i projektów najciekawszych budowli zrealizowanych na naszym kontynencie w ostatnich latach, którym Komisja Europejska i Rada Europy przyznała Nagrodę im. Miesa van der Rohe. Konkurs przygotowywany od 1987 roku organizowany jest w formule biennale i ma za zadanie premiowanie pomysłów, które łączą nowatorskie zastosowanie technologii z oryginalną formą. Wyróżniani nią są projektanci, którzy potrafią tworzyć architekturę na miarę dzieła sztuki, ale też rozumieją jej sens w budowaniu nowego, lepszego życia.

Podczas każdej z edycji międzynarodowe jury nominuje projekty architektoniczne ukończone w ciągu ubiegłych dwóch lat. W skład oceniającego grona wchodzą niezależni eksperci z całej Europy, członkowie Europejskiej Rady Architektów oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Po rozpoznaniu wszystkich nominowanych projektów jury wybiera dwa z nich - laureata Grand Prix oraz laureata Wyróżnienia dla Młodych Architektów (Emerging Architect Special Mention). Grand Prix konkursu to 60, a wyróżnienie - 20 tys. euro. Na specjalnej wystawie pokonkursowej oraz w katalogu wystawy pokazanych zostaje również kilkadziesiąt innych, także docenionych przez jury projektów.

Na ekspozycji w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie wyselekcjonowane w trakcie zeszłorocznego konkursu projekty, łącznie z nagrodzonymi. Trafiły na nią fotografie i plany budynków wyróżnionych w roku 2009, czyli Norweskiej Opery Narodowej w Oslo i Gimnazjum 46o 09'N / 16o 50'E z chorwackiej Koprzywnicy, a także 47 z wszystkich 340 budynków nominowanych do nagrody. Nie ma w nich obiektów z Polski, która dopiero w tym roku przedstawiła swoich kandydatów do nagrody.

Mies van der Rohe Award 2009 - wystawa w Muzeum Architektury, ul. Bernardyńska 5, czynna do 27 lutego.

źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

    Więcej o:

Skomentuj:

Wystawa najlepszych europejskich budynków