Rondo 1 - ekologiczny wieżowiec w Warszawie
Warszawski biurowiec Rondo 1 jako pierwszy w Europie wieżowiec otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii "Budynki istniejące". Między innymi dzięki temu, że aż dwie trzecie jego pracowników dociera do swoich biur komunikacją miejską.


Certyfikat LEED Gold przyznany warszawskiemu biurowcowi to osiągnięcie, które nie udałoby się bez zaangażowania jego pracownikom - podkreślał Karol Bartos z firmy MGPA, do której należy biurowiec. W budynku mieści się ponad 70 firm i instytucji, zatrudniających łącznie 5,5 tysiąca osób. Certyfikaty LEED wręcza U.S. Green Building Council (USGBC) i w procesie certyfikacji ocenia m.in. zużycie wody, energii, rodzaj materiałów stosowanych we wnętrzach czy efektywność systemu segregacji odpadów.
Rondo 1 przystąpiło do certyfikacji w październiku 2009 roku. Od tego momentu zdołano zmniejszyć zużycie wody o 30 proc. oraz zredukowano ilość żarówek zawierających związki rtęci. W budynku stosuje się wyłącznie biodegradowalne środki czystości, a 10 proc. energii elektrycznej zużywanej w biurowcu została wyprodukowana w elektrowniach wiatrowych (oczywiście na wieżowcu nie ma żadnego śmigła z prądnicą; właściciel budynku składa zamówienie na taki rodzaj energii u jej dostarczyciela, a ten kupuje ją w elektrowni).
Audyt przeprowadzony przez USGBC w lutym 2010 roku wykazał ponadto, że 61 proc. odpadów z budynku jest segregowanych, a prawie 63 proc. osób pracujących w Rondo 1 dociera do pracy komunikacją miejską.
Rondo 1 jest kolejnym warszawskim biurowcem, który w ostatnich dniach pochwalił się ekologicznym certyfikatem. Dyplom GreenBuilding niedawno uzyskał kompleks biurowców Park Postępu u zbiegu Domaniewskiej i Postępu na Służewcu. GreenBuidling to program Komisji Europejskiej, którego celem jest podniesienie poziomu efektywnego wykorzystania energii w budynkach komercyjnych. Aby budynek mógł otrzymać certyfikat, konieczne jest spełnienie podstawowego warunku - zużycie energii musi być mniejsze przynajmniej o 25 proc. niż przewidują krajowe normy w miejscu, gdzie projekt jest realizowany.
Zjazd szybkobieżną windą w wieżowcu Rondo 1:
Wieżowiec Rondo 1 wprowadza powiew wielkiego świata do centrum Warszawy. Zaprojektowany przez wieżowcowych potentatów z pracowni Skidmore, Owings & Merill budynek stał się jedną z dominant miasta. Co prawda równie dobrze mógłby stanąć w Hongkongu w latach '80, ale nie przeszkadza to stwierdzić, że jest jedną z najciekawszych nowych warszawskich inwestycji.
red.
źródło:Gazeta Stołeczna
Zobacz także:
Najwyższy hotel świata rośnie w Chinach
Wieżowiec przy Twardej
Pierwszy wieżowiec w Olsztynie: HIT czy KIT?
- Więcej o:
- ekologia
Architekci ocalili wieżowiec z lat 50. w Mediolanie. Obok powstanie porośnięta zielenią budynek
Jak żyć ekologicznie. 10 sposobów na ekologiczne życie
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w park
Wooden Eco-House in the Forest - dom inspirowany skandynawską architekturą. Czy tak będą wyglądać domy przyszłości? [WYNIKI KONKURS]
Neutralność węglowa budynków – aluminium przyszłością architektury?
Las bez tajemnic z POL-SKONE
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Zielone przestrzenie w budynkach jako remedium na negatywne skutki niezrównoważonej urbanizacji