Floating Arena, nie tylko dla olimpijczyków
Szczecin to miasto portowe, przez wieki mocno związane z wodą, a od kilku miesięcy pochwalić się może najnowocześniejszą pływalnią w kraju.
W ubiegłym roku Szczecin zyskał najnowocześniejszy, ogólnodostępny basen olimpijski w kraju - Floating Arena. To ważne wydarzenie, nie tylko dla stolicy i mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, ale także wybitnych sportowców portowego miasta, którzy od lat oczekiwali na obiekt przystosowany do ich potrzeb.
Projekt nowoczesnego kompleksu powstał w szczecińskiej pracowni Orłowski Szymański Architekci Sp.j. Budowa obiektu rozpoczęła się w maju 2009 roku, a zakończyła już po 17 miesiącach, w październiku 2010 roku.
Nowy obiekt powstał w sąsiedztwie Szczecińskiego Domu Sportu z krytą pływalnią. Wcześniej w miejscu inwestycji istniał odkryty basen. Oba budynki połączono w jeden kompleks sportowy. Nowo wybudowany basen ma 8 torów pływackich i spełnia wymogi olimpijskie, czyli jego długość przekracza 50 metrów (dokładne wymiary basenu to 51,3 x 25,0 m)
Cały kompleks to również zaplecze treningowe oraz rehabilitacyjne. Wzdłuż niecki basenowej, rozmieszono pomieszczenia dla ratowników, trenerów, klubów sportowych oraz szatnie dla sportowców i widzów. Na pierwszym piętrze znajdują się trybuny, pomieszczenia dla dziennikarzy i VIP'ów. Nie zabrakło tu również sali konferencyjnej, kawiarni oraz gabinetów odnowy biologicznej. Całość zajmuje powierzchnię ponad 9 tys. m. kw. Parking pomieści 100 samochodów i 6 autobusów.
Dodatkową innowacyjnością Floating Arena jest specjalne urządzenie treningowe zamontowane w basenie. Pomieszczenie ma wymiary 570 x 250 cm i jest specjalnie przystosowane do wymogów treningowych dla sportowców. Działa na zasadzie rwącej rzeki, a trener może sam decydować o sile nurtu, jaka ma działać na sportowca. A dzięki transparentnym elementom basenu, będzie możliwa także dokładna obserwacja ruchów pływaka, co pozwoli wyeliminować nieprawidłowe ruchy.
Dzięki najnowszemu obiektowi, który spełnia wszystkie normy klasy olimpijskiej, Szczecin ma szansę stać się organizatorem międzynarodowych imprez pływackich rangi światowej. Jego mieszkańcy natomiast mogą choć przez chwilę poczuć się jak wytrawni sportowcy, bo z obiektu może korzystać każdy.
zdjęcia dzięki uprzejmości Piotra Krajewskiego www.a-pk.pl
- Więcej o:
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami
Nowe biuro LUX MED w Warszawie z pijalnią wody mineralnej i ogromną lampą imitującą słońce
Warszawa: NOHO ONE na miejscu byłej fabryki Polfy. Koncepcja "High Ring" pracowni BBGK Architekci
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica