Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Będzie rozbudowa Sejmu, posłom jest za ciasno

red

Nowy, 23-metrowy budynek ma powstać w kompleksie sejmowym. Szklana bryła stanie w miejscu wyasfaltowanego dziedzińca u zbiegu Górnośląskiej i Maszyńskiego. Autorem projektu jest Bolesław Stelmach.

Projekt budynku komisji sejmowych
Projekt budynku komisji sejmowych
fot. materiały prasowe

Dziś rosną tam ozdobne krzewy, cztery drzewa, są miejsca parkingowe, tędy wytyczono dojazd do pomieszczeń technicznych i magazynowych. Dziedziniec zostałby przykryty płytą stropową obsadzoną zielenią. Pod spodem powstałyby dwie podziemne kondygnacje skrywające parkingi na 120 aut. Pierwsza kondygnacja ponad dziedzińcem byłaby dostępna od strony Maszyńskiego - ma się tam znaleźć hall wejściowy i pomieszczenia reprezentacyjne. To piętro można by połączyć ze Starym Domem Poselskim. Kolejne trzy zajęłyby biura Kancelarii Sejmu.

"Przeszklona bryła wpisze się we wnętrze urbanistyczne, porządkując je i stanowiąc harmonijne zamknięcie kompozycji zespołu parlamentarnego, a w szczególności - perspektywy widokowej charakterystycznej sali posiedzeń od strony ciągu spacerowego ul. Maszyńskiego i parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego" - przekonuje Kancelaria Sejmu w piśmie do wydziału architektury miejskiego ratusza. Jan Węgrzyn, wiceszef Kancelarii Sejmu szacuje, że prace rozpoczną się po 2015 r.

- Inwestycja jest skomplikowana technicznie. Dlatego przewiduję, że wcześniej zacznie się budowa nowego budynku komisji sejmowych po drugiej stronie Wiejskiej, naprzeciwko kompleksu sejmowego - mówi Jan Węgrzyn. Przymiarki do tej inwestycji trwają od kilku lat. Teraz przygotowania do niej wznowiono, pisała o tym kilka dni temu "Rzeczpospolita". Nowy gmach ma być połączony z kompleksem sejmowym podziemnym tunelem. Kancelaria Sejmu liczy, że budowa zacznie się w 2013 i skończy w 2015 r. Jej koszt to ok. 50 mln zł.

Czytaj więcej

źródło: Gazeta Stołeczna

Zobacz także:

Co kryją podziemia sejmu?

Autor Centrum Chopinowskiego nagrodzony

Zana House - milczący biurowiec

Skomentuj:

Będzie rozbudowa Sejmu, posłom jest za ciasno