Remont modernistycznej kamienicy: HIT, czy KIT?
Wspólnoty mieszkaniowej nie stać było na gruntowny remont. Na ratunek przyszedł prywatny inwestor, tylko czy rzeczywiście uratował tę kamienicę? Oceńcie sami!

Funkcjonalistyczny budynek znajdują cy się na narożniku Klonowej i Flory w Warszawie powstał w latach 1938-39. Był zaniedbany, łuszczył się z niego tynk, balkony wyłączono z użytkowania, a wyjścia zamurowano. Wspólnota postanowiła poszukać inwestora, który by dofinansował remont w zamian za wykorzystanie zrujnowanego strychu.
Zaprojektowanie nadbudowy powierzono Czesławowi Bieleckiemu, autorowi m.in. tzw. Wieży Babel, czyli nowego gmachu Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza. Ten zaproponował dwie kondygnacje, na których zmieściły się trzy duże apartamenty. Postawił na eklektyzm - nowe piętra mają mocno przeszklone elewacje, a narożnik został zwieńczony wielką szklaną kopułą. - Pod nią jest dwupoziomowy apartament inwestora - zdradza architekt. - Zdecydował się na nadbudowę, bo wiedział, że rozpościera się stąd fantastyczny widok na tereny pod skarpą.
- W cenie lokalu powstałego nad kamienicą inwestor mógłby kupić mieszkanie o porównywalnym metrażu w nowym, luksusowym apartamentowcu - wyjawia Andrzej Banaszek z pracowni Czesława Bieleckiego. Budowa przy Klonowej była inżynieryjnym i logistycznym wyzwaniem: żeby na dodanych piętrach dało się rozplanować mieszkania o funkcjonalnych rozkładach, trzeba było poprzesuwać szachty kominów wentylacyjnych. Przy kamienicy nie było miejsca na zaplecze, więc materiały dostarczano wtedy, kiedy były potrzebne. - To była operacja na żyjącym organizmie, pod nami przecież cały czas mieszkali ludzie - mówi Andrzej Banaszek.
Dzięki nadbudowie wspólnota mieszkaniowa z Klonowej do końca roku wymieni jeszcze windy i wyremontuje klatkę schodową.
źródło: Gazeta Stołeczna
- Więcej o:
Trwa budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Powstaje "podziemne serce" muzeum
Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu - monumentalny i piękny
PKP broni decyzji o rozbiórce postmodernistycznego dworca. Jakie mają argumenty?
Wieża Górnośląska w Poznaniu - budynek, który wyprzedził epokę
Ciechanów: wieża ciśnień jak "pączek z dziurką". Otwarto ją w 1976 roku
Zabytkowy, urokliwie położny dworzec kolejowy Pilchowice-Zapora na sprzedaż. Można go kupić za 160 tys złotych
Muzeum Katyńskie na Cytadeli Warszawskiej ma już 10 lat. Architektura, która przetrwała próbę czasu
Wstęga Między Sosnami - nowy projekt domu jednorodzinnego od Z3Z ARCHITEKCI