Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Le Projet Triangle - nowa paryska piramida

buma

Biuro Herzog & de Meuron odsłania swój kolejny projekt. Le Projet Triangle stanie w centrum francuskiej stolicy i po piramidzie znajdującej się na dziedzińcu Luwru, będzie to druga paryska budowla nawiązująca kształtem do egipskich grobowców.

Le Projet Triangle
Le Projet Triangle
Le Projet Triangle

Kiedy w 1986 roku ukończono projekt I.M. Pei'a uznano go za zbyt kontrowersyjny. Szklana piramida usytuowana w sąsiedztwie Luwru budziła sprzeciw konserwatywnego środowiska. Dziś jest jednym z symboli Paryża. Ponad dwadzieścia lat później w stolicy Francji powstanie kolejna piramida.

Le Projet Triangle to 50 - piętrowy budynek, w którym znajdować się będą biura, centrum konferencyjne oraz hotel liczący 400 pokoi. Nieregularna bryła budynku składa się głownie ze szkła. Piramida wygląda tak, jakby składała się z nałożonych na siebie warstw, które ktoś przypadkowo poukładał na sobie. Wydaje się, iż biuro Herzog & de Meuron powieliło wykorzystane niedawno pomysły. Kształt piramidy zastosowali już w projekcie rozbudowy londyńskiej galerii Tate Modern, natomiast motyw szklanych warstw można oglądać w ukończonym niedawno projekcie apartamentowca 56 Leonard Street , który powstanie w Nowym Jorku.

 Le Projet Triangle

źródło: herzog & de meuron

Projekt biura Herzog & de Meuron wzniesie się na wysokość 200 metrów. Szklana piramida przełamie zakaz obowiązujący w Paryżu od 1977 roku, który zabraniał budowania w centrum miasta budynków wyższych niż 37 metrów. Zakaz wprowadzony został przez Jacquesa Chiraca w czasie, kiedy sprawował on funkcję mera francuskiej stolicy. Jednakże władze Paryża zdały sobie sprawę z tego, iż miejsc na nowe inwestycje w centrum miasta ubywa. Dotychczas budynki wyższe niż 37 metrów budowane były na obrzeżach miasta. Piramida od Herzog & de Meuron będzie pierwszym z dwudziestu nowych wysokich budynków, które powstaną w centrum Paryża.

  Le Projet Triangle

źródło: herzog & de meuron

Le Projet Triangle stanie w dzielnicy Porte de Versailles w południowej części Paryża. Budowa rozpocznie się w lipcu, a prace zostaną ukończone w 2012 roku. Będzie to trzecia zaraz po wieży Eiffla i Tour Montparnasse najwyższa budowla w centrum francuskiej stolicy.

 Le Projet Triangle

źródło: herzog & de meuron

 Le Projet Triangle

źródło: herzog & de meuron

    Więcej o:

Skomentuj:

Le Projet Triangle - nowa paryska piramida