Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skręcony wieżowiec Libeskinda

dll

Daniel Libeskind wygrał konkurs na przygotowanie planu przestrzennego nowej biznesowej dzielnicy Seulu. Dominantą zaprezentowanego planu jest 640-metrowy wieżowiec o skręconej dynamicznie bryle.

Celem konkursu Dream Hub była architektoniczna odnowa Seulu, która pozwoliłaby na uczynienie ze stolicy Korei Południowej zauważalnego punktu na biznesowej mapie świata. Za najlepszą propozycję jury konkursu uznało projekt Archipelago 21 przygotowany przez Studio Daniela Libeskinda. Koncepcja ta pokonała projekty innych znanych pracowni - Asymptote, Foster + Partners, SOM i Jerde Partnership.

ProjektLibeskinda przewiduje zagospodarowanie ponad 3 hektarów powierzchni dzielnicy Yongsan. Prócz wysokich wieżowców mieszczących biura, mają na niej powstać światowej klasy centra handlowe, osiedla mieszkaniowe, muzeum, centrum sztuki nowoczesnej i szkoła. Przestrzeń publiczna ma mieć charakter parkowego krajobrazu z oczkami wodnymi i zagajnikami drzew.

Dominantą zaprezentowanego planu jest 640-metrowy wieżowiec o skręconej dynamicznie bryle, który ma stanowić symbol rozwoju Seulu w XXI wieku. Podobnie jak w innych wysokościowcach nowej dzielnicy, Libeskind wykorzystuje koncepcję zagospodarowania niektórych kondygnacji naturalną zielenią, tworząc w ten sposób wiszące ogrody. Pomysł ten został już wcześniej wykorzystywany przez architekta w projekcie nowojorskiego wieżowca1 Madison Avenue.

Daniel Libeskind na temat swojego projektu wypowiada się w następujący sposób:

"Humanistyczna tradycja architektury stała się celem prawdziwego ataku, przepuszczanego szczególnie przez architektów, którzy myślą, że projekt powstały przy współudziale komputera może być przełożony na zaprojektowane komputerowo miasto. Ja staram się myśleć w inny sposób. Jak te technicznie zaawansowane budynki stają ludzkimi, zyskują fizjonomiczną i kulturową łączność z otaczającym je środowiskiem, stają się częścią społeczeństwa i ducha Seulu? Staram się zachować dystans w stosunku do uproszczonej idei planu przestrzennego jako geometrycznej projekcji, w której bierze się plan i rzutuje się go w wyciśnięte lub wykręcone formy. Moje przemyślenia są wręcz odwrotne: jak mogę uczynić każdą formę, każde miejsce jak najbardziej różnorodnym i wyraźnym? Podobnie jak plan, każdy poziom miasta, każdy budynek posiada unikalne i odmienne znaczenie, każdy budynek i ikoniczny wieżowiec powinien odzwierciedlać wielkość i kulturową złożoność serca Seulu."

 Ta koreańska inwestycja będzie realizowana przez następne 15 lat, a planowy rok jej zakończenia to 2024. Budżet konstrukcyjny to, bagatela, ponad 20 mld dolarów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Skręcony wieżowiec Libeskinda