Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

The Moodwall - diody, które ożywią blokowisko

dll

Migające ściana przejścia podziemnego to jeden z elementów rewitalizacji amsterdamskiego osiedla Bijlmer. Czy pomysł Holendrów się sprawdzi?

The Moodwall to interaktywna ściana, której projekt został zrealizowany w ramach planu rewitalizacji przestrzeni amsterdamskiego osiedlaBijlmer. Zaprojektowana została ona przez grupę Urban Alliance, w skład której weszły pracownie : Studio Klink (architektura), Illuminate (media), Cube (konstrukcja).

The Moodwall została lokalizowana w jednym przejść podziemnych niesławnego amsterdamskiegoblokowiska. Jej zadaniem jest interakcja z przechodniami, poprawianie atmosfery w tunelu, a także sprawienie by mieszkańcy dzielnicy poczuli się bardziej bezpieczni.

Ta 24-metrowa interaktywna ściana powstała z połączenia konwencjonalnej architektury z technologią medialną (tzw. mediatecture). Pod półprzeźroczystą powłoką ukrytych zostało 2500 diod LED, które dzięki czujnikom reagują na ruch przechodniów w tunelu, ukazując w ten sposób kolorowe obrazy.

By zabezpieczyć ścianę przed działalnością grafficiarzy nadana została jej pofalowana forma. Dzięki temu jej powierzchnia staje się nieatrakcyjnym podłożem do tworzenia streetartów.

Rozdzielczość wyświetlanych na ścianie obrazów jest rozciągnięta horyzontalnie przez co są lepiej widoczne z boku. Ma to nakłaniać przechodniów do oglądania kolorowego przedstawienia raczej spoza tunelu, aniżeli z jego wnętrza, co z kolei ma przeciwdziałać wykorzystywaniu przejścia jako miejsca spotkań ludzi "o wątpliwej reputacji".

The Moodwall jest projektem pilotażowym. Jeśli okaże się sukcesem, pomysł wykorzystania interaktywnych ścian do ożywiania przestrzeni miejskich zostanie powielony w innych częściach Amsterdamu. Koszt jednej instalacji to 260 tys. euro.

    Więcej o:

Skomentuj:

The Moodwall - diody, które ożywią blokowisko