Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nietuzinkowe wiaty przystankowe

nobo

Współczesne miasta to labirynty komunikacji publicznej a przestrzeń miejską tworzą setki, a nawet tysiące wiat przystankowych. Czasem zapominamy, że te niewielkie struktury też wpływają na wizerunek miasta, a można z nich stworzyć designerskie dzieło małej architektury ...

mała architektura, mała bryła, hiszpania, Justo Garcia Rubio, Casar deCaceres
Przystanek autobusowy w Casar deCaceres w Hiszpanii. autor: Justo Garcia Rubio Arquitecto. Przystanek w hiszpańskim mieście Casar de Cáceres to zupełne przeciwieństwo ortogonalności, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Architekci pokusili się o bardzo oryginalną i delikatną strukturę, w której podłogi, ściany i dach są jednym, płynnie przekształcającym się, falującym elementem. Bardzo dynamiczna forma i minimalizm użytych materiałów powodują, że przystanek można odbierać bardziej w charakterze rzeźby niż elementu małej architektury. Kojarzy się z zastygniętą wstęgą, tworzącą uroczysty baldachim.
fot. Maria Granados Pérez

 

 

Wydawać by się mogło, że przystanek jest mało istotnym elementem wystroju miasta. A jednak w każdej, nawet najmniejszej miejscowości znajduje się co najmniej kilka wiat przystankowych a w dużych aglomeracjach jest ich całe mnóstwo. W samej Warszawie stoi ponad dwa tysiące przystanków, z czego ponad połowa to zardzewiałe konstrukcje z lat 70-tych i 80-tych.

 

Przywykliśmy do przestarzałych, metalowych wiat z wypukłymi dachami z pleksi i rażącymi w oczy rozświetlonymi panelami reklamowymi, które przy zapyziałym dizajnie samych przystanków są często ich najciekawszym elementem. Zdarza się nawet, że przystanek ogranicza się do słupka z rozkładem jazdy.

 

 

 

 

mała architektura, mała bryła, przystanek, polska, wrocław, warszawa, kraków

 

Zupełnie zrozumiałe jest, że miasta dla zmniejszenia kosztów inwestują w przystanki masowej produkcji. Na szczęście powoli nawet te stają się coraz ciekawsze. Zdarza się też, że miasta organizują konkursy na projekty mebli miejskich, w tym również na wiaty przystankowe.

 

Jakiś czas temu Warszawa ogłosiła konkurs na unikatową formę przystanku komunikacji miejskiej. Miasto pokusiło się o znalezienie designu, który stanie się charakterystycznym elementem identyfikacji miasta i ważną częścią umeblowania Warszawy - bo przystanki są dedykowane tylko i wyłącznie dla stolicy. Zwyciężył pomysł konsorcjum w składzie: Towarzystwo Projektowe Grzegorz Niwiński i Jerzy Porębski oraz firma Tejbrant Polska.

 

mała architektura, mała bryła, przystanek, polska, warszawa

 

 

Z kolei w Krakowie rozpisano konkurs dla młodych architektów na koncepcję przystanku szybkiej kolei aglomeracyjnej. Zwyciężył włoski zespół trzech architektów: Paolo Battaglia, Anna Lambertini i Federico Ruberto. Przystanek projektowali nie jako odrębny element ale jako nieodłączna część miasta, fragment większej przestrzeni miejskiej składającej się z budynków, zieleni i wody. 

 

 

mała architektura, mała bryła, przystanek, polska, kraków

 

 

We Wrocławiu też zaczynają się pojawiać ciekawe elementy małej architektury . W 2011 roku po mieście mają jeździć szybkie tramwaje, które usprawnią komunikację miejską. W tym celu budowane są nowe torowiska na trasie od osiedla Gaj do centrum i dalej na Kozanów i do Leśnicy. Ruszył już remont nowej trasy przy ulicy Świeradowskiej i Bardzkiej, gdzie wrocławska pracowniaisba GRUPA PROJEKTOWA wspólnie z firmą Biprogeo Projekt stworzyli system wiat przystankowych.

 

mała architektura, mała bryła, przystanek, polska, wrocław, isba grupa projektowa

 

 

Jak zwykle dużo więcej na tym polu dzieje się za granicą. Tam miasta bardziej dbają o wymianę starych, zaniedbanych wiat przystankowych na współczesne a przede wszystkim przeznaczają na to dużo większy budżet więc architekci prześcigają się w pomysłach na innowacyjny dizajn.

 

 

Przystanek w hiszpańskim mieście Casar de Cáceres to zupełne przeciwieństwo ortogonalności, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Dzieło Justo Garcia Rubio kojarzy się z zastygniętą wstęgą, tworzącą uroczysty baldachim.

 

mała architektura, mała bryła, hiszpania, Justo Garcia Rubio, Casar deCaceres

 

Kolejny przykład to "The Amazing Whale Jaw" - struktura o wyjątkowo organicznej konstrukcji, tym razem z Holandii . Główną inspiracją projektantów NIO Architecten była twórczość Oscara Niemeyera .

 

NIO Architecten, mała architektura, mała bryła, przystanek, przystanki, holandia

 

 

Na placu przy dworcu centralnym w Darmstadt w Niemczech łączą się wszystkie środki komunikacji miejskiej - to prawdziwy kocioł drogowy. Dziewięć przystanków autobusowych zaprojektowanych przez biuro projektowe Netzwerk Architekten nie tylko porządkuje cały bałagan ale też tworzy współczesną bramę do miasta.

 

 

mała architektura, mała bryła, przystanek, przystanki, niemcy, darmstadt, netzwerk architekten

 

Architekci z pracowni Schoyerer Architekten BDA wykazali się pomysłowością projektując interaktywną stację kolejki miejskiej we Frankfurcie nad Menem. Wielokolorowa iluminacja wiat przystankowych połączona jest z przyjazdem i odjazdem pociągów.

 

Schoyerer Architekten BDA, mała architektura, mała bryła, stacja, przystanek, niemcy, frankfurt

 

Najbardziej nietypowym przykładem jest projektBus Shelter House architektów z pracowni Sean Godsell Architects. W momencie przerwy w ruchu autobusowym wiatę przystankową można przekształcić w schronienie dla osób bezdomnych w środowisku miejskim.

 

Sean Godsell Architects, mała architektura, mała bryła, stacha, przystanek, australia, melbourne

 

 

Sieć przystanków tramwajowych projektu Despang Architekten na Expo 2000 w Hannoverze to nie należy do najnowszych ale warto o nich przypomnieć. To seria trzynastu przystanków niemalże identycznych jeżeli chodzi o bryłę ale wykonanych z zupełnie różnych materiałów.

 

 

Despang Architekten, przystanki, przystanek, niemcy, hannover, mała architektura, mała bryła

 

 

Na koniec projekt a właściwie realizacja, która może zachęci studentów architektury do większej aktywności i działania. Wei-Yen Shao to student Tajwańskiego Uniwersytetu w Hsinchu, któremu z pomocą uczelni udało się zrealizować studencki projekt zaliczeniowy. Biała, powyginana konstrukcja przystanku w ciągu czterech miesięcy stanęła na kampusie uczelni.

 

mała architektura, mała bryła, przystanek

 

 

Zobacz GALERIĘ 

 

 

 

nobo

 

 

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Miejski design według Subarquitectura

 

Trzeci wymiar architektury

 

Trafostacje
  

 

Skomentuj:

Nietuzinkowe wiaty przystankowe