Interaktywny przystanek prawdę Ci powie
Połączenie minimalistycznego designu i najnowszych technologii - takie mają być nowe przystanki autobusowe, jakie staną wkrótce we Florencji. Nie tylko będą dobrze wyglądać, ale i informować o położeniu autobusów, radzić jaką wybrać trasę, a nawet rozbłyskiwać, gdy autobus będzie tuż-tuż.
Czy zdążę do pracy? Tylko jaką wybrać trasę, by być na czas i o której będzie mój autobus - takie myśli kołaczą się nam w głowach pod rozkładem jazdy na przystankach. Nerwowe kombinowanie najlepszych połączeń i ta wieczna niewiadoma - czy autobus się nie spóźni. A gdyby tak znać położenie wszystkich autobusów w mieście i mieć do pomocy komputer, który podpowie nam najlepsze połączenie. Futurystka? Nie, taki system wkrótce będzie działał we Florencji dzięki współpracy miasta i naukowcom z Massachusetts Institute of Technology. Ci w ramach projektu badawczego SENSEable City Lab stworzyli rewolucyjny system interaktywnych przystanków Eyestop.
Inteligentne przystanki będą miały szklane ściany z zatopionymi monitorami, na których mają być wyświetlane informacje o położeniu autobusów, trasach, godzinach przyjazdu. Nie zabraknie oczywiście punktu z dostępem do internetu. Kierowcy autobusów będą mieli stałe połączenie z systemem, ich pojazdy będą wysyłać informacje o położeniu, czasie przyjazdu na dany przystanek, a nawet o nadmiernym zatłoczeniu autobusu.
Możliwości Eyestop będą ogromne, wszystko dzięki najnowszym technologiom informatycznym oraz inteligentnej powłoce, która łączy różne typy technologii cyfrowych. - EyeStop może zmienić całkowicie jakość podróżowania środkami miejskimi - mówi Carlo Ratti, szef SENSEable City Lab na MIT. - Za dotknięciem palca pasażerowie mogą dostać najkrótszą trasą autobusową do ich miejsca przeznaczenia lub otrzymać pozycję wszystkich autobusów w mieście. Eystop będzie się także błyszczał z różną jasnością w zależności od odległości w jakiej znajduje się nadjeżdżający autobus.
I tak, gdy autobus będzie już blisko, cały przystanek rozbłyśnie. Każda wiata przystankowa ma mieć unikalny kształt, wszystkie będzie łączyć jedno - obłe formy, możliwe do uzyskania dzięki parametrycznemu projektowaniu. Prototypy, które zostaną wypuszczony we Florencji, będą zbudowane z prostych materiałów, takich jak stal, szkło oraz szary kamień (pietra serena). Minimalistyczny design dobrze wpisze się w pełne zabytków, historyczne miasto.
System Eyestop zacznie działać we Florencji już w październiku.
- Więcej o:
- architektura
Zaproszenie na BIM European Tour „BIMobranie w ARCHITEKTURZE”
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"