Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kaplica jak origami

buma

W górzystym rejonie Kastylia-La Mancha na skalistym wzgórzu powstał obiekt niezwykły, geometryczny łamaniec przypominający układankę orgiami.  

Kaplica Valleaceron, s-m.a.o, hiszpania, kaplica, architektura
Kaplica Valleaceron
s-m.a.o

 

Ta niecodzienna konstrukcja to kaplica Valleaceron projektu hiszpańskiej  pracowni S-M.A.O. Surowy krajobraz podkreśla główną funkcję, jaką pełnić ma obiekt. Kaplica, miejsce kontemplacji i zadumy, powstała pośrodku pustkowia - dookoła znajdują się jedynie drzewa i skały, żadnych śladów cywilizacji. Trudno więc o lepsze miejsce do rozmyślań i medytacji.

 

 

Odosobniony budynek wyrasta z ziemi niczym jedna  z otaczających go skał.  Projektujący go architekci musieli wziąć pod uwagę również inne funkcje, jakie obiekt ma pełnić. Oprócz kaplicy mieścić się w nim będzie także pomieszczenie dla stróża oraz  wielofunkcyjny pawilon. Beton, szkło i światło to jedyne materiały, których użyto do budowy. Wewnątrz kaplicy oprócz ścian i okien znajduje się jedynie mały krzyż, który stanowi punkt centralny wnętrza. W budynku nie ma również źródeł sztucznego światła. Światła dostarczają jedynie duże okna, każde innego kształtu i wielkości. Odbijające się w zakrzywieniach budowli promienie świetlne o każdej porze dnia tworzą inny efekt i budują niezwykłą atmosferę.

 

 

 

 

 

Konstrukcja inspirowana była składaną kartką papieru, która  z każdym kolejnym zgięciem generuje nową przestrzeń. Wyglądający jak układanka orgiami projekt tworzą trójkątne płaszczyzny i kąty ostre. Z oddali budynek wygląda, jakby składał się z płaskich płaszczyzn. Nie widać załamań i wnęk, które powstały w wyniku nadbudowywanie kolejnych części budynku. Kaplica stanowi punkt orientacyjny wokolicy - usytuowana na wzgórzu widoczna jest z odległości 2 km.

 

 

 

 

 

Projekt powstał na obrzeżach Ciudad Real w górzystym regionie Kastylia- La Mancha.

 

buma

 

 

Zobacz także:

 

 

Skidmore Owings and Merrill sakralnie

 

 

Plisowana architektura ze Szwajcarii

 

 

Betonowa kaplica Fuksas Architects

 

 

Skomentuj:

Kaplica jak origami