Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czarna piramida z betonu i szkła

buma

Na przedmieściach miasta Saijo pośród rzędów bliźniaczo podobnych do siebie domków jednorodzinnych powstał intrygujący budynek o nazwie Primitive Living. To projekt japońskiej pracowni Suppose Design Office, która ma już na koncie wiele równie niestandardowych realizacji.

suppose design studio, primitive living, piramida, saijo, japonia, dom, dom jednorordzinny
Primitive Living - dom w kształcie piramidy na przedmieściach Saijo, projekt: Suppose Design Studio
źródło: fot. Toshiyuki Yano (Nacasa&Partners Inc.)

 

 

Primitive Living wygląda, jak dom z przyszłości. Z pewnością mógłby posłużyć jako scenografia do niejednego filmu science fiction. Jednak to nie futurystyczne podejście inspirowało japońskich projektantów, a przeszłość i tradycje architektoniczne regionu. Tateana Jukyo - tradycyjna  chata budowana na planie koła lub kwadratu o zaokrąglonych bokach i kryta strzechą - posłużyła jako wzór dla nowoczesnego projektu. Chaty budowane w okresie Yayoi (200 p.n.e. - 250 n.e.)  zanurzone były pół metra w ziemi i miały średnicę około 7 metrów. Dzisiejszy odpowiednik tej budowli korzysta z wytycznych ustalonych w przeszłości, jednak przekłada je na język współczesności. Bryła budynku zaczyna się już metr pod ziemią, a nadziemie otwiera przeszklenie na całym obwodzie domu.

 

 

 

 

Ziemia, która pozostała po wykopach posłużyła do usypania wału, który chronić ma prywatność mieszkańców. Rozległe przeszklenie powstało na życzenie klientów - młodej pary z dwójką dzieci, która chciała, by w domu znajdowała się otwarta część. Dobrze doświetlone pomieszczenia (salon i kuchnia) mają otwartą formę i koncentrują się wokół centralnie położonych schodów prowadzących na kolejne kondygnacje.

 

 

Podziemna część domu wykonana z betonu stanowi wspólną enklawę wszystkich domowników.  Proste, drewniane schody bez balustrad prowadzą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się łazienka oraz sypialnia z tarasem płynnie wkomponowanym w kształt bryły. Kolejną kondygnację, gdzie usytuowano pokój dziecinny, zaczynają stalowe schody. Nie jest to typowa dziecięca sypialnia.

 

 

 

 

Jedynym źródłem naturalnego światła jest świetlik umiejscowiony na czubku piramidy, a surowe betonowe ściany z pewnością nie są standardowym elementem dziecinnego pokoju. Jednak Suppose Design Studio przyzwyczaiło już swoich klientów do niecodziennych rozwiązań. Prostota projektów i nowatorskie myślenie owocują takimi projektami, jak Primitive Living. Japończycy coraz częściej udowadniają, iż domy jednorodzinne nie muszą być nudne i jak widać udaje im się przekonywać swoich klientów do niekonwencjonalnego sposobu na życie.

 

 

 

 

 

 

buma

 

 

Zobacz także:

 

 

Dom walczący z cieniem

 

 

House N - ażurowy dom

 

 

Ghost House - japoński minimalizm

 

 

Skomentuj:

Czarna piramida z betonu i szkła