Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom ze szkła, betonu i drewna

buma

Czysta geometria, surowość materiałów i niebanalny układ przestrzenny sprawiają, że Haus D  słoweńskiego biura Bevk Perovic Arhitekti przykuwa uwagę. I choć z zewnątrz to jedynie prosta betonowa bryła, wewnątrz kryje ona niejedną architektoniczną niespodziankę. 

bevk perovic arhitekti, haus d, ljubljana, dom, dom jednorodzinny, architektura
Haus D - dom jednorodzinny odlany z betonu
Bevk Perovic Arhitekti

 

 

Haus D stanął na osiedlu domków jednorodzinnych w Lublanie. Wśród typowych, bliźniaczo podobnych do siebie domów trudno nie zatrzymać się choć na chwilę przed betonową mieszkaniówką. Klienci - bezdzietne małżeństwo - chciało, by na działce o powierzchni 627 m.kw. powstał dom, który oprócz standardowych pomieszczeń, zapewni przestrzeń na saunę, basen, siłownię oraz studio muzyczne. Aby sprostać wymaganiom architekci postanowili część pomieszczeń umieścić pod poziomem działki, tak iż wydaje się, że usytuowane są pod ziemią.

 

 

Trzypoziomowy dom, który powstał wyłącznie ze szkła, betonu i drewna to zabawa formą i światłem. Część znajdująca się poniżej poziomu działki rozświetlona jest przez trzy atria, które znajdują się pomiędzy pomieszczeniami. Jest to przestrzeń prywatna, niewidoczna od strony ulicy i dobrze strzeżona przed sąsiedzką ciekawością. Nad nią znajdują się kuchnia, sypialnie i pokój dzienny oraz dwa tarasy (na każdym z naziemnych pięter). Budynek zajmuje prawie całą powierzchnię działki, dlatego dom i ogród wzajemnie się przenikają - drzewa posadzono w atriach na najniższym z pięter.

 

 

 

 

Ściany podziemia wykonano głównie ze szkła. By zmniejszyć deficyt światła w tej części domu atria oddzielające poszczególne pomieszczenia pozbawione są dachu, co jeszcze bardziej rozświetla wnętrza. Jasne wnętrza, to nie tylko zasługa rozległych przeszkleń. Ściany w całym domu pomalowano na biało, drewniane elementy wykonano z jasnego, jodłowego drewna, a meble oprócz nielicznych czarnych akcentów, operują głównie stonowanym spektrum barw.

 

 

 

 

 

 

Haus D jest jak betonowa rzeźba. Bryłę domu odlano na miejscu, co pozwoliło twórcom na zabawę formą i przestrzenią. Ściany budynku zostały piaskowane oraz wypolerowane, co uwidoczniło porowatą strukturę budulca.

 

 

 

 

 

buma

 

 

Zobacz także:

 

 

Drugie życie domu kostki

 

Willa na Cyprze w betonowej skorupie

 

Dom w Caviano: czysta forma

 

 

Skomentuj:

Dom ze szkła, betonu i drewna