Modernizm w wydaniu Adolfa Szyszko-Bohusza [WYSTAWA]
Wystawa przypomina o roli jaką odegrał architekt Adolf Szyszko-Bohusz dla współczesnego wyglądu Krakowa. Można ją oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie do 22 lutego 2014 roku, polecamy!
Mało kto zdaje sobie sprawę, w jak dużym stopniu na współczesny wygląd dwóch historycznych symboli Krakowa - Rynku Głównego i Wawelu - wpływ miały realizacje architektoniczne i konserwatorskie Adolfa Szyszko-Bohusza (1883-1948). To właśnie jemu przypadły w udziale najbardziej prestiżowe stanowiska, zamówienia i realizacje II Rzeczpospolitej. Nadany już współcześnie nieco złośliwy przydomek - Adolf „Wszystko” Bohusz, wiele mówi o jego wszechstronności i umiejętności godzenia kilku ról. Szyszko-Bohusz, pomimo swoich zasług i realizacji, pozostaje jednak postacią nieznaną poza kręgiem specjalistów.
Wystawa „Reakcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza”, najnowsze dzieło Instytutu Architektury we współpracy Muzeum Narodowym w Krakowie, to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku architekta. Jej celem jest zbadanie, w jaki sposób Szyszko-Bohusz - architekt, ale także badacz historii architektury i konserwator najważniejszych narodowych zabytków - asymilował w swoich projektach modernizm.
W Polsce międzywojennej nowoczesność była symbolem rozwoju i aspiracji rodzącego się państwa, a modernizm awansował do rangi stylu oficjalnego. Jednocześnie jednak interpretacje stylu modernistycznego obejmowały zarówno propozycje awangardowe, jak i bardziej konserwatywne. Adolf Szyszko-Bohusz swobodnie wypowiadał się w każdej z tych formuł - w jego twórczości zderzają się tak pozornie opozycyjne nurty jak konserwatywny oraz awangardowy.
Wystawę honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zobaczyć na niej będzie można unikatowe fotografie i projekcje z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także oryginalne rysunki architekta ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Architektury we Wrocławiu. Oprócz tego zwiedzającym udostępnione zostanie siedem, specjalnie wykonanych modeli architektonicznych budynków zaprojektowanych przez Szyszko-Bohusza, które nie zostały zrealizowane lub zostały zmienione.
Istotna będzie też sama aranżacja wystawy. Na jej potrzeby jedna z sal wystawowych zostanie "oczyszczona" z przebudów, które zostały wykonane w ostatnich latach. Autorzy chcą odsłonić oryginalne elementy dekoracji by w ten sposób ujawnić charakter zaprojektowanego w latach 30. XX wieku gmachu. Typowa dla epoki, monumentalna i elegancka architektura Muzeum stanie się zatem integralnym elementem ekspozycji.
Czas i miejsce:
23 października 2013 r. - 22 lutego 2014 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie,
Gmach Główny, Aleja 3 Maja 1
BRYLA jest patronem medialnym wystawy
- Więcej o:
Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu
Modernizm Krakowski, lubię to! [WYWIAD]
Tulipan dla Kopernika
Warszawski Modernizm, lubię to! [WYWIAD]
Anna Essler-Lango pokieruje trójmiejskim oddziałem APA Wojciechowski Architekci. Wspomoże ją Karol Wyrzykowski. Dołączą do zarządu pracowni
Architektura i zieleń to mariaż doskonały. Wywiad z Joanną Filipczak prezes Agencji Promocji Zieleni
Amaron Chevron – francuska jodełka po raz pierwszy w winylach z zamkami 5G
Każdego roku płonie coraz więcej budynków. Czy dach może być odporny na pożary?