ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom
Projekt zaskakuje swoim pomysłem i nazwą - 3x DOM TYPOWY. Do tej pory na co dzień mogliśmy spotkać "kopnięty" kwadrat, dziś autorki antykatalogowego projektu, Agnieszka Morga i Ewa Odyjas, proponują "kopnięty" dom, który mógłby powstać wszędzie. Pierwsze wrażenie, jakie sprawia wizualizacja projektu, wydaje się być żartem, jednak propozycja ma głęboką ideę i jest w pełni funkcjonalna.
ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom.
Projekt Agnieszki Morgi i Ewy Odyjas zdobył trzecią nagrodę w organizowanym przez Bryłę konkursie na Antykatalogowiec. Dom miał być innowacyjny, łatwy w wykonaniu.
ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom.
Projekt obejmuje trzy typy domów, która swoją genezę ma w typowym domu z dwuspadowym dachem:
- przekształcenie bryły o 90 stopni
- przekształcenie bryły o 45 stopni
- obiekt posiadający w podstawie kształt domu
Forma zewnętrza, jak podkreślają autorki, powstała z myślą o społeczeństwie, które jest przywiązane do tradycyjnego kształtu domu. Proponowane obiekty ponawiają tąęformę, ale w nieco inny sposób, np. przekształcając funkcję dachu w podłogę.
Wnętrze budynków stanowiło spore wyzwanie. Ostatecznie zaproponowano w pełni funkcjonalne miejsce. Nietypowy kształt, skośne ściany i otwarte przestrzenie przyczyniły się do powstania ciekawych rozwiązań, tworzących nową jakość przestrzeni.
Trzy ustawienia jednej bryły prowadzą do powstania trzech zupełnie różnych przestrzeni do zagospodarowania. Pojawia się tu wiele problemów: komunikacja, a w szczególności klatka schodowa, doświetlenie, powierzchnia użytkowa itp. Wydawało by się, że tradycyjna, pierwotna forma budynku będzie najlepiej spełniać te wyznaczniki. Okazuje się, że pozostałe kształty budynku również mogą być bardzo dobrym miejscem do zamieszkania.
ANTYKATALOGOWIEC - 1x DOM TYPOWY 90 stopni
Pierwsza wersja zakłada przekształcenie pierwotnej bryły polegające na obrocie o 90 stopni. Dom stoi na jednej ze ścian, która spełnia tu rolę podłoża. Całość stanowi trzypoziomowe mieszkanie. Na poziomie terenu znajduje się garaż jednostanowiskowy, korytarz, wiatrołap, toaleta, pomieszczenie techniczne i garderoba. Ze względu na specyficzny kształt domu, wiatę samochodową stanowi jedna z nachylonych ścian budynku. Ściana, w pierwotnej wersji domu stanowiąca podłoże, tu jest przegrodą, do której przylega klatka schodowa. Piętro zajmuje część dzienna domu: kuchnia, jadalnia i salon. To otwarta, duża przestrzeń, gdzie wyposażenie wyznacza podział funkcjonalny wnętrza. Na ostatnim poziomie znajdują się dwie sypialnie z łazienkami. Wszystkie pomieszczenia są dobrze doświetlone, cześć nocna ma dodatkowo okna dachowe.
ANTYKATALOGOWIEC - 2x DOM TYPOWY 45 stopni
Kolejną transformacją jest przekształcenie pierwotnej formy domu o 45 stopni. W tym przypadku podłoże nowego budynku stanowi jedna z połaci dachowej. Pomieszczenia są rozmieszczone na dwóch poziomach. Parter zajmuje część dzienna. Należy do niej kuchnia, jadalnia z salonem oraz toaleta, garderoba, pomieszczenie techniczne, hol i wiatrołap. Klatka schodowa prowadzi na drugi poziom, który zajmuje części po dwóch stronach budynku, natomiast centrum pozostaje otwarte. Stanowi to doświetlenie i jednoczesne podwyższenie części dziennej. Poza tym, są tu dwie sypialnie z łazienkami. Dom nie ma garażu. Jest tu jednak miejsce zadaszone jedną ze skośnych ścian budynku, pod którym można zaparkować samochód. Wszystkie pomieszczenia są bardzo obszerne, a całość charakteryzuje duża ilość otwartych i wysokich przestrzeni.
ANTYKATALOGOWIEC - 3x DOM TYPOWY - kształt domu to podstawa
Trzecie rozwiązanie wykorzystuje profil pierwotnej formy budynku, jako rzut. Charakterystycznym elementem we wnętrzu domu jest klatka schodowa, która wije się wokół profilu, wcześniej stanowiącego dach. W ten sposób wnętrza opierają się na koncentrycznym rozmieszczeniu wszystkich części. Cały dom to trzy poziomy mieszkalne. W przyziemiu znajduje się obszerny garaż i pomieszczenia pomocnicze: techniczne, dwa magazyny i wiatrołap. Kolejny poziom to część dzienna, w której skład wchodzi: kuchnia, jadalnia z salonem i toaleta. Ostatnie piętro to dwie sypialnie z łazienkami i garderoba. Pomieszczenia, mimo specyficznego rozkładu, są bardzo dobrze doświetlone i funkcjonują.
ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom.
3xDOM TYPOWY powstał z myślą o ludziach, którzy przywiązani są do tradycyjnej formy mieszkalnej. To właśnie dla tej grupy społeczeństwa powstało NIETYPOWE rozwiązanie TYPOWEGO domu. Projekt obejmuje trzy propozycje, wywodzące się z macierzystej tradycyjnej, archetypicznej formy domu, który stanowił punkt wyjściowy dla projektowanych obiektów. Uwagę na to zwraca jurorka konkursu Natalia Paszkowska, z pracowni WWAA:
Natalia Paszkowska
"Praca podchodzi do problemu systemowo i wychodzi od archetypicznej formy domu jednak w sposób nieco bardziej przewrotny, w przenośni i dosłownie. Pomijając dosyć surrealistyczny i nieco post-apokaliptyczny nastrój wizualizacji pomysł wyjściowy prowadzi do bardzo ciekawych i bardzo dobrze i czytelnie udokumentowanych eksploracji architektonicznych i naprawdę ciekawych pomysłów przestrzennych we wnętrzu domów, bo mówimy tak naprawdę o 3 domach. Jest to tym większym osiągnięciem biorąc pod uwagę kompaktową skalę budynków."
ANTYKATALOGOWIEC jak "kopnięty" dom.
Propozycja autorów to próba poszukiwania nowych rozwiązań dla utartych standardów, które zostaną zaakceptowane przez społeczeństwo. Taki dom zachowujący elementy przeszłości i tradycji ma szansę na stałe wpisać się w kanon domów jednorodzinnych.
Dodatkowym atutem projektu jest energooszczędność. Autorki uwzględniły ją przy doborze materiałów, z których powinny być wykonane wszystkie typy domów. Stanowi je: transparentna izolacja i transparentny beton. Wszędzie zastosowano system wentylacji mechanicznej, a w sąsiedztwie domu ulokowano gruntową pompę ciepła typu: kolektor gruntowy.
Mikołaj Kadłubowski
Jako podsumowanie, warto dodać komentarz jednego z jurorów konkursu, Mikołaja Kadłubowskiego z pracowni Grupa 5:
"Ten dowcipny, "holenderski" projekt w świeży sposób bawi się ikonicznym obrazem domu. Podoba mi się dualizm myślenia z jednej strony o formie dopasowanej do oczekiwań społecznych, z drugiej oddanie wnętrza użytkownikom. Ten dom także jest domem dostępnym - z punktu widzenia kieszeni przeciętnego inwestora, jedynie zaproponowane materiały mogłyby nie wytrzymać zderzenia z realiami ekonomicznymi."
- Więcej o:
- architektura
- dom jednorodzinny
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową