Pomnik Jezusa w Świebodzinie ukończony!
Pierwsza próba zamontowania ramion i głowy odbyła się w październiku i zakończyła niepowodzeniem. Za drugim razem wszystko przebiegło jak zaplanowano. W sobotę ostatnie elementy największego na świecie pomnika Chrystusa zostały umieszczone na kilkudziesięciometrowym korpusie. Zobacz jak przebiegał montaż
Statua Chrystusa w Świebodzinie ukończona
Tuz przed montażem. Głowa oraz ramiona czekają aż wielki dźwig sprawi, że trafia na właściwe miejsce.
Statua Chrystusa w Świebodzinie ukończona
Największa na świecie statua Chrystusa powstała w 20 tysięcznym Świebodzinie (Lubuskie). Głowa i ramiona postaci instalowano w sobotę 6 listopada. Wydarzenie wzbudziło poruszenie w mieście i przyciągnęło wielu gapiów.
Biała, zwrócona w kierunku miasta postać Chrystusa ma ponad 50 metrów wysokości, z czego 16 metrów to usypany kopiec. Na szczycie 36-metrowej figury znajduje się pozłacana korona. Ciężar całej konstrukcji szacowany jest na 440 ton. Przewyższa wysokością tego z Rio de Janeiro i będzie widoczna z wielu kilometrów. Znajdzie się tu także ołtarz polowy oraz stacje drogi krzyżowej i park.
Statua Chrystusa w Świebodzinie ukończona
Przy montażu pracowało kilkudziesięciu robotników i 700-tonowy dźwig, który mocował kolejne partie pomnika.
Sylwetka świebodzińskiego Jezusa z rozpostartymi ramionami przypomina tego, który od lat góruje nad Rio de Janeiro. Do tej pory to brazylijski pomnik był najwyższą tego typu strukturą na ziemi. Dziś role się odwróciły i to Polska może pochwalić się największym pomnikiem Chrystusa Króla na świecie.
Mocowanie potężnej głowy było najtrudniejszą czynnością. Wszystko jednak poszło zgodnie z planem.
Kilkutonowy odlew wzniósł się z gracją ponad świebodzińskie pola.
Monumentalna figura Chrystusa Króla powstaje od 2005 roku. Zasadnicze prace budowlane nad pomnikiem rozpoczęto od usypania kopca z ziemi, gruzu i kamieni. Później zaczęło się szukanie projektu i artysty. Wybrano pomysł Mirosława Pateckiego.
- Projekty się zmieniały, potem doszły do tego zmiany technologiczne. Sam model był kilkakrotnie zmieniany. Na początku proponowałem, by model był z blachy miedzianej, jak konstrukcja Statuy Wolności w Nowym Jorku, ale pomysłodawca odszedł od tego pomysłu - powiedział PAP projektant pomnika Mirosław Kazimierz Patecki. - Wcale nie chodziło, żeby pomnik był największy, ale miał być okazały - przekonuje.
Problemem był wybór materiału z którego miał być wykonany pomnik. Początkowo miał być zbudowany z blachy. Ostatecznie zdecydowano się na zbudowanie korpusu z siatkobetonu. Natomiast ramiona i głowa to konstrukcja stalowa pokryta żywicą.
Statua Chrystusa w Świebodzinie ukończona
Pomysłodawcą budowy jest były proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego ks. Sylwester Zawadzki (na zdjęciu). Inicjator tej olbrzymiej inwestycji zwraca uwagę, że pomnik stoi przy drodze krajowej nr 3 (E65). - Codziennie pobliską drogą przyjeżdża tysiące aut i na pewno widok Chrystusa Króla będzie katechizował miliony ludzi - mówi.
Statua Chrystusa w Świebodzinie ukończona
Oficjalna data odsłonięcia pomnika zostanie podana, kiedy zakończą się przy nim wszystkie prace. Wiadomo natomiast, że uroczyste poświęcenie pomnika nastąpi 21 listopada
- Więcej o:
Gigantyczna replika Arki Noego [ZDJĘCIA]
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni