W prostocie siła! Zobacz domy od Tamizo
Łodzianie z Tamizo Architects Group projektują ambitnie, łącząc funkcjonalność z wyjątkową prostotą swoich budynków. Słowa "less is more" architekta Miesa van der Rohe nie są im obce zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zobacz jak swoje ideały wykorzystują w projektowaniu domów.
Cz-house w Pabianicach
Największy wpływ na projekt cz-house miała działka na której nowoprojektowana inwestycja miała stanąć. Istniejąca droga dojazdowa wymusiła układ domu z przedpolem, czymś w rodzaju zewnętrznego patio. Ściana wyznaczająca granice patio oddziela jednocześnie dom od drogi publicznej, jak również zapewnia prywatność jej mieszkańcom. Takie rozwiązanie pozwoliło również na doświetlenie strefy dziennej. Prywatna - nocna część domu mieści się w głębi działki, co zapewnia jeszcze większy komfort, doświetlenie wnętrz sypialni od wschodu oraz widok na piękny las w sąsiedztwie zwiększają atrakcyjność wnętrz.
Jedną z wielu wytycznych inwestorów było uniknięcie zamkniętego garażu dla samochodów, w związku z czym stropodach przekrywający bryłę całego budynku został nadwieszony poza jego obrys, w ten sposób pełni on dodatkowo rolę zadaszenia miejsc postojowych.
Dom z bala pod Warszawą
Dom z bala to projekt łączący w sobie tradycję i architekturę współczesną. Inwestycja jest zlokalizowana na malowniczej działce pod Warszawą w pobliskim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Dom podzielony został na następujące strefy: dzienną z salonem, kuchnią i jadalnią, strefę nocną - prywatną, strefę rekreacyjną - basen, oraz część do pracy gdzie miałoby się znaleźć Studio właścicieli oraz pokój gościnny i pokój osoby zajmującej się domem. Wejście do domu zostało naniesione na oś alei starego drzewostanu, w taki sposób aby malowniczy widok już od progu wdzierał się do wnętrza domu. Przed wejściem umieszczone zostało patio z wyeksponowanym, podświetlonym drzewem - tu swoje miejsce odnalazł okazały jawor. Zgodnie z życzeniami inwestora dom miał być wykonany w tradycyjnej technologii domu z bala. Zaproponowana przez tamizo architects group bryła jest próbą współczesnej interpretacji tradycji.
Pk-house w Łubkach
Pk-house to parterowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. Dom powstał na działce o powierzchni 2,3 ha, w samym środku kukurydzianych pól i wybiegu dla koni hodowlanych, w miejscu gdzie nie sąsiaduje bezpośrednio z żadną architekturą. Bryła budynku świadomie wybija się z otoczenia ale jednocześnie poprzez zastosowane materiały i proporcje nawiązuje do okolicznego krajobrazu.
Salon został oddzielony od jadalni i kuchni dwustronnym kominkiem. Górne, miękkie i rozproszone światło dzienne, zapewnia przestrzeni jasną i przytulną atmosferę. Zewnętrzny basen przed domem poprawia mikroklimat i jednocześnie zapewnia orzeźwienie w upalne, letnie dni. Wykorzystane materiały to: blacha tytan - cynk, ręcznie formowana cegła, drewniane elementy wykończeniowe i duże przeszklenia w elewacji południowej w możliwie jak najcieńszych ramach, które nadają dużej bryle domu lekkości.
Dom nad jeziorem Niesłysz
Ten dom letniskowy powstał na dużej malowniczej działce z bezpośrednim widokiem na jezioro Niesłysz. Został zaprojektowany tak aby każdy pokój miał bezpośredni widok na niezwykle urokliwy krajobraz. Posiada on jedynie niezbędne pomieszczenia takie jak: salon, jadalnia, kuchnia, pokoje sypialniane oraz pomieszczenia techniczne, garderobę, kotłownię, wc. Każdy pokój - sypialnia ma zapewnioną indywidualną łazienkę. Taras na poziomie parteru został zlokalizowany od strony jeziora w bliskim sąsiedztwie kuchni i jadalni, co sprzyja organizowaniu posiłków na świeżym powietrzu.
Architektura zgodnie z wytycznymi z miejscowego planu zagospodarowania nawiązuje do pobliskiej architektury, eksponując jednocześnie swój współczesny charakter. Strefa dzienna to prosta, współczesna, horyzontalna bryła z całkowicie przeszkloną ścianą od strony jeziora.
Y-house, okolice Pabianic
Dom y-house został zaprojektowany na działce o kształcie trapezu. Od zachodniej strony działki rozciąga się widok na znajdujący się niemal w jej granicy las. W celu odpowiedniej ekspozycji słonecznej poszczególnych części domu oraz spełnienia powyższych wytycznych, dom podzielono na trzy części: dzienną, prywatną oraz techniczną. Część dzienna z salonem, kuchnią, jadalnią oraz gabinetem ustawiona została w kierunku południowy/zachód - północny/wschód. Część prywatna z sypialniami i łazienkami w kierunku wschód - zachód. Takie ustawienie poszczególnych części zagwarantowało jak najlepsze warunki oświetleniowe oraz widok na działkę i las ze wszystkich pomieszczeń. Część techniczna z garażem, pomieszczeniami gospodarczymi i kotłownią zaprojektowano w kierunku północ południe i znajduje się ona od strony działki sąsiedniej. Dzięki temu zabiegowi zapewniono pożądaną przez inwestorów intymność oraz możliwie krótki dystans od budynku od drogi dojazdowej.
Wszystkie trzy części, każda ustawiona w innym kierunku, połączono ze sobą w taki sposób, że plan budynku przybrał kształt litery Y. Od strony ogrodu wzdłuż całej elewacji zaprojektowany został taras, dzięki czemu jest on dostępny ze wszystkich pokoi w domu. Wzdłuż tarasu znajduje się wąska i długa niecka z basenem, co zapewnia przyjazną atmosferę i wyjątkowy mikroklimat.
Tamizo Architects Group tworzą od roku 2007: Mateusz Stolarski, Aleksandra Zdziechowska, Piotr Walerysiak i Wojciech Jaksa. Wszyscy są absolwentami Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska na Politechnice Łódzkiej.
- Więcej o:
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny