Prosta Tower - ażurowy wieżowiec w stolicy
Prosta Tower to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Warszawie.
Prosta Tower, proj APA Kuryłowicz
Wyjątkowość budynku Prosta Tower polega na oryginalnym rozwiązaniu konstrukcji budynku, która biegnie na zewnątrz i stanowi jego fasadę.
Mimo interesującej konstrukcji obiekt musi się zmagać z trudnym sąsiedztwem - wieżowiec przylgnął do budynku Łucka City - konstrukcji z lat 90., krytykowanej za niefortunną formę i uważanej za jeden z najgorszych wieżowców w Warszawie. Budynek z pracowni Stefana Kuryłowicza zasłonił ślepą elewację kolosa i stworzył nową przestrzeń od ulicy Prostej.
Prosta Tower, proj APA Kuryłowicz
Początkowo budynek miał być apartamentowcem ze szklaną, wygiętą fasadą. Jednak kryzys finansowy zweryfikował plany inwestora. Po wstrzymaniu inwestycji zmieniono jej charakter i wieżowiec stał się biurowcem. W trakcie zmian zyskał charakterystyczną ażurową fasadę z żelbetu. Tworzy ją betonowa siatka o wykrojach w kształcie rombów. To nie tylko zabieg estetyczny, bo ozdobna fasada jest także częścią konstrukcji. Przeniesienie ciężaru budynku na zewnątrz zapewniło swobodę aranżacji przestrzeni, która pozostała otwarta i niczym nieograniczona.
Wyjątkowy szkielet tworzy jednocześnie pełnowartościową elewację, która wyróżnia go spośród warszawskich wieżowców, a także zapewnia skuteczną ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Naturalne światło dociera do wnętrz głównie poprzez boczne elewacje, które całkowicie przeszklono.
Prosta Tower
Projektant wieżowca pochodzi z biura APA Kuryłowicz
"101 najciekawszych polskich budynków dekady"
Ze względu na oryginalną formę i interesujące rozwiązania funkcjonalne, wieżowiec Prosta Tower znalazł się w najnowszym albumie architektonicznym zatytułowanym "101 najciekawszych polskich budynków dekady". Prócz ażurowego wieżowca w książce znalazły się jeszcze trzy inne projekty z pracowni Stefana Kuryłowicza.CZYTAJ WIĘCEJ>>
- Więcej o:
Poznań: kolejny etap inwestycji Wieża Jeżyce. Architekci z Maarte zaprojektowali siedmiokondygnacyjny obiekt,
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte
Warszawa: Skyliner II - fundamenty już gotowe [WIEŚCI Z BUDOWY]
Rezydencja Rytmiczna. Najnowsza realizacja projektu pracowni Exterio
Dinette we wrocławskiej Renomie projektu BUCK STUDIO
Dom na skraju lasu od 77 studio architektury z nominacją do Nagrody Roku SARP 2024. Harmonia natury i architektury
Dom nad fosą - część Fortu X w Toruniu. To projekt pracowni Archigeum Przemka Gawędy
Rusza przebudowa dworca w Łukowie. Będzie tu sala widowiskowa na 300 osób