Kawiarnia Towarzyska na Saskiej Kępie
Kawiarnia Towarzyska na warszawskiej Pradze to kolejny przykład udanej adaptacji architektury okresu PRL-u. Autorem projektu jest Jan Strumiłło
Kawiarnia Towarzyska na Saskiej Kępie
Jan Strumiłło urodził się w 1979 w Warszawie. Po ukończeniu Politechniki Warszawskiej w 2005 roku, pracował przez rok dla JEMS w Warszawie. W 2008 roku wyjechał do Szwajcarii, gdzie na uczelni ETH w Zurychu odbył roczne podyplomowe studia MAS pod kierunkiem Dietmara Eberle. Następnie pracował jako architekt dla Baumschlager Eberle w Szwajcarii i Austrii. W 2010 roku wrócił do Warszawy aby rozpocząć własną praktykę. Właśnie otwarto kawiarnię, którą zaprojektował. Towarzyska powstała w modernistycznym pawilonie z lat 50. w dzielnicy, w której architekt urodził się i wychował. Po remoncie prosta bryła nabrała blasku i przyciągnęła wyczulonych na dobry design klientów.
Wielkim atutem Towarzyskiej jest to, że większość elementów wyposażenia i zabudowy została zaprojektowana i wykonana na zamówienie. To one nadają temu miejscu jego niepowtarzalność i wyjątkowość.
Dół jest bardziej mroczny i tajemniczy. Stąd matowe ciemne ściany, śliskie czarne antyplafoniery i światło odbite od podłogi. Wybór kolorów był dla projektanta kwestią kluczową. Wybrał i nazwał je jako "bardzo ciemny oberżynowy" i kontrastujący z nim "miętowy". - To są barwy Towarzyskiej - ich wzajemne relacje określają nastrój tego miejsca - mówi architekt.
Architekt zaprojektował także logotyp kawiarni. - Starałem się, żeby logotyp Towarzyskiej był elegancki, prosty ale jednocześnie miał w sobie jakiś oryginalny, warszawski smaczek - mówi.
- Więcej o:
Katowice: Pałac Kota przy Warszawskiej. Dawna siedziba PKO BP zmieni się w miejsce pełne rozrywki i gastronomii
Kino Fala w Giżycku - jaki los czeka ten budynek? Mozaiki z PRL-u robią ogromne wrażenie!
Wodny i naturalny plac zabaw w Parku Jaworek w Tychach. To projekt pracowni RS+ Robert Skitek
Obserwatorium na Śnieżce: architektoniczny szczyt Polski
Przedwojenny basen termalno-solankowy w Ciechocinku przejdzie rewitalizację? Nazywano go „Małym Adriatykiem”
Nadmotławie w Gdańsku projektu SiM Architekci. Frontem do rzeki
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]
Betonowa brutalistyczna wiata autobusowa na Westerplatte oceleje?