Ekologiczna szkoła w Markach [wyniki konkursu]
W konkursie architektonicznym na ekoszkołę, najlepsza okazała się koncepcja Pracowni Architektury i Designu Piotra Kusia z Wołomina. W mroźne dni budynek sam się ogrzeje, a "żyjący" dach będzie służył za izolację i wodny filtr.
I Nagroda - CJK Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś
Ta koncepcja szkoły najbardziej spodobała się Jury i projekt zostanie zrealizowany już wkrótce. Architekci pragnęli stworzyć kompleks, który odpowiednio wpisze się w kameralną zabudowę podwarszawskiej miejscowości. Lokalizacje poszczególnych obiektów wybrali w ten sposób, aby budynki niższe i kubaturowo mniejsze (laboratorium, biblioteka, stołówka) znalazły się najbliżej ul. Wspólnej, nawiązując do skali jej zabudowy. Z kolei budynek największy, czyli zespół sal sportowo-widowiskowych oraz pływalnia umieszczono w głębi działki.
Centralnym punktem całego układu jest plac, który jest bezpośrednio dostępny dla pieszego od ul. Wspólnej, jak również z parkingu dla samochodów zlokalizowanego w północnej części działki. Bezpośrednio z placu można wejść do każdego z projektowanych budynków.
Efektywność energetyczna była jednym z istotnych elementów podczas oceny przez sąd konkursowy złożony z ekspertów. Zwycięski projekt posiada instalacje solarne, pompy i magazyn ciepła oraz nietypowe "żyjące", zielone dachy, które mają spełniać rolę izolacyjną dla ciepła i filtracyjną dla wody. Utrzymanie energetyczne całego kompleksu dla 1200 uczniów gimnazjum i szkoły średniej, wraz z basenem i halą sportową ma kosztować rocznie zaledwie 340 tys. zł. Za część energetyczną projektu odpowiedzialny był dr Ludomir Duda z Uniwersytetu Warszawskiego.
I Nagroda - CJK Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś
Skład zespołu:
mgr inż. arch. Maciej Chlebuś
mgr inż. arch. Wojciech Jasiński
mgr inż. arch. Piotr Kuś
mgr inż. arch. Bogdan Słomski
energetyka:
dr Ludomir Duda
II Nagroda - Piotr Żochowski
II Nagroda przypadła architektowi Piotrowi Żochowskiemu. W jego projekcie centralnym punktem jest plac wejściowy zlokalizowany w północno-zachodniej części działki. Układ placu nawiązuje do krzywizn budynku. Z placu wejściowego wchodzi się do wszystkich obiektów kompleksu - poza technikum. Przy ścianie największej sali gimnastycznej zaprojektowano długą rampę z wydłużonymi schodami. Ułatwia ona komunikację z częścią sportową.
Skład zespołu:
Anna Sidorowicz
Dariusz Kapuściński
Monika Altrych
Agnieszka Szymplińska
Marcin Turlej
Artur Tyczka
Piotr Żochowski
Instalacje sanitarne i wentylacja
Michał Olejnik
Instalacje elektryczne i teletechniczne:
Adam Wilczyński
III Nagroda - Konior Studio
III Nagrodą został uhonorowany zespół Tomasza Koniora. Głównym pomysłem projektu było stworzenie komfortowego układu funkcjonalnego, który daje możliwość elastycznego wykorzystania funkcji zlokalizowanych w terenie przez uczniów i mieszkańców Marek. Kolejnym założeniem było zminimalizowanie ingerencji w istniejący teren a przede wszystkim pozostawienie jak największej ilości drzew, nadając całości projektu parkowy charakter.
Najważniejszym elementem koncepcji jest dziedziniec w kształcie koła. To wokół niego koncentruje się życie całego kompleksu. To miejsce koncentruje życie szkoły. Gimnazjum, technikum, laboratorium, kantyna i część sportowa są dostępne z dziedzińca. Tam znajdują się wejścia do poszczególnych budynków. W pogodne dni umożliwia korzystanie z uroku okolicy poprzez otwarcie np. kantyny czy głównego holu na zewnątrz.
W projekcie dodano również dodatkową opcję, która może zostać zrealizowana - miasteczko miniatur technologicznych, które w istotny sposób uatrakcyjnia obiekt i rozszerza jego potencjał edukacyjny. Pomysł polega na zaprojektowaniu i późniejszej realizacji miasteczka miniatur nowoczesnych technologii związanych z rozwiązaniami energooszczędnymi w budynkach i budowlach. Miasteczko byłoby kontynuacją myśli i rozwiązań zawartych w budynku szkoły. Szkoła będzie budowana jako budynek pasywny i energooszczędny. Zamysłem projektanta jest więc aby uczniowie podczas zajęć na wolnym powietrzu mogli obserwować na przykładzie miniatur instalacje i technologie jakie mają zastosowanie w ich szkole oraz inne instalacje których rozwój technologiczny w świecie cały czas postępuje.
Skład zespołu:
Tomasz Konior
współpraca:
Ewelina Jaskólska
Michał Lipiec
Marcin Piotrowski
Mariusz Wronowski
- Więcej o:
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona
Powstanie nowy dworzec Warszawa Gdańska z nowoczesnym centrum biznesowym. PKP i Ghelamco wznawiają współpracę
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Akustyka i kolory w liceum nr 163 w Warszawie. Sposób na przebodźcowanie uczniów
Projekt budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Architektura parametryczna