Ekologiczna szkoła w Markach [wyniki konkursu]
W konkursie architektonicznym na ekoszkołę, najlepsza okazała się koncepcja Pracowni Architektury i Designu Piotra Kusia z Wołomina. W mroźne dni budynek sam się ogrzeje, a "żyjący" dach będzie służył za izolację i wodny filtr.

I Nagroda - CJK Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś
Ta koncepcja szkoły najbardziej spodobała się Jury i projekt zostanie zrealizowany już wkrótce. Architekci pragnęli stworzyć kompleks, który odpowiednio wpisze się w kameralną zabudowę podwarszawskiej miejscowości. Lokalizacje poszczególnych obiektów wybrali w ten sposób, aby budynki niższe i kubaturowo mniejsze (laboratorium, biblioteka, stołówka) znalazły się najbliżej ul. Wspólnej, nawiązując do skali jej zabudowy. Z kolei budynek największy, czyli zespół sal sportowo-widowiskowych oraz pływalnia umieszczono w głębi działki.
Centralnym punktem całego układu jest plac, który jest bezpośrednio dostępny dla pieszego od ul. Wspólnej, jak również z parkingu dla samochodów zlokalizowanego w północnej części działki. Bezpośrednio z placu można wejść do każdego z projektowanych budynków.
Efektywność energetyczna była jednym z istotnych elementów podczas oceny przez sąd konkursowy złożony z ekspertów. Zwycięski projekt posiada instalacje solarne, pompy i magazyn ciepła oraz nietypowe "żyjące", zielone dachy, które mają spełniać rolę izolacyjną dla ciepła i filtracyjną dla wody. Utrzymanie energetyczne całego kompleksu dla 1200 uczniów gimnazjum i szkoły średniej, wraz z basenem i halą sportową ma kosztować rocznie zaledwie 340 tys. zł. Za część energetyczną projektu odpowiedzialny był dr Ludomir Duda z Uniwersytetu Warszawskiego.

I Nagroda - CJK Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś
Skład zespołu:
mgr inż. arch. Maciej Chlebuś
mgr inż. arch. Wojciech Jasiński
mgr inż. arch. Piotr Kuś
mgr inż. arch. Bogdan Słomski
energetyka:
dr Ludomir Duda

II Nagroda - Piotr Żochowski
II Nagroda przypadła architektowi Piotrowi Żochowskiemu. W jego projekcie centralnym punktem jest plac wejściowy zlokalizowany w północno-zachodniej części działki. Układ placu nawiązuje do krzywizn budynku. Z placu wejściowego wchodzi się do wszystkich obiektów kompleksu - poza technikum. Przy ścianie największej sali gimnastycznej zaprojektowano długą rampę z wydłużonymi schodami. Ułatwia ona komunikację z częścią sportową.
Skład zespołu:
Anna Sidorowicz
Dariusz Kapuściński
Monika Altrych
Agnieszka Szymplińska
Marcin Turlej
Artur Tyczka
Piotr Żochowski
Instalacje sanitarne i wentylacja
Michał Olejnik
Instalacje elektryczne i teletechniczne:
Adam Wilczyński

III Nagroda - Konior Studio
III Nagrodą został uhonorowany zespół Tomasza Koniora. Głównym pomysłem projektu było stworzenie komfortowego układu funkcjonalnego, który daje możliwość elastycznego wykorzystania funkcji zlokalizowanych w terenie przez uczniów i mieszkańców Marek. Kolejnym założeniem było zminimalizowanie ingerencji w istniejący teren a przede wszystkim pozostawienie jak największej ilości drzew, nadając całości projektu parkowy charakter.
Najważniejszym elementem koncepcji jest dziedziniec w kształcie koła. To wokół niego koncentruje się życie całego kompleksu. To miejsce koncentruje życie szkoły. Gimnazjum, technikum, laboratorium, kantyna i część sportowa są dostępne z dziedzińca. Tam znajdują się wejścia do poszczególnych budynków. W pogodne dni umożliwia korzystanie z uroku okolicy poprzez otwarcie np. kantyny czy głównego holu na zewnątrz.
W projekcie dodano również dodatkową opcję, która może zostać zrealizowana - miasteczko miniatur technologicznych, które w istotny sposób uatrakcyjnia obiekt i rozszerza jego potencjał edukacyjny. Pomysł polega na zaprojektowaniu i późniejszej realizacji miasteczka miniatur nowoczesnych technologii związanych z rozwiązaniami energooszczędnymi w budynkach i budowlach. Miasteczko byłoby kontynuacją myśli i rozwiązań zawartych w budynku szkoły. Szkoła będzie budowana jako budynek pasywny i energooszczędny. Zamysłem projektanta jest więc aby uczniowie podczas zajęć na wolnym powietrzu mogli obserwować na przykładzie miniatur instalacje i technologie jakie mają zastosowanie w ich szkole oraz inne instalacje których rozwój technologiczny w świecie cały czas postępuje.
Skład zespołu:
Tomasz Konior
współpraca:
Ewelina Jaskólska
Michał Lipiec
Marcin Piotrowski
Mariusz Wronowski
- Więcej o:
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie
Wrocławska Renoma kończy 95 lat. Od luksusowego domu towarowego do wielofunkcyjnego obiektu typu mixed-use
Warszawa: Plac Centralny już gotowy. Zieleń z nutką historii zamiast betonozy [ZDJĘCIA]