Yeti. Biurowiec, który żyje
Za dnia z wdziękiem uzupełnia krajobraz, o zmroku zmienia się w żyjący organizm. Zobacz biuro przy autostradzie A4, zaprojektowane przez architektów z pracowni Group_A

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Siedziba Agencji Reklamy YETI powstała przy autostradzie A4 w Kryspinowie (gmina Liszki). Pomimo, że architekci zaprojektowali budynek na kształt przemysłowej hali, wiele różni go od typowych obiektów powstających na przedmieściach dużych miast.
Inwestor znany jest w branży z wysokiej jakości produktów i precyzji obróbki tworzyw sztucznych - to było wystarczającym argumentem, aby w elewacji budynku użyć półprzeźroczystego tworzywa jako materiału identyfikującego firmę.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
- Obła forma budynku jest autorską negacją prostokątnych kształtów hal. Brak krawędzi sprawia, że jest odczytywana jako mniejsza i mniej agresywna - mówią architekci z pracowni Group_A
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Za dnia prosta forma budynku wtapia się w przestrzeń i zgrabnie uzupełnia krajobraz. Dopiero w nocy ujawnia swój prawdziwy charakter - elewacja zmienia się wtedy w wielki lampion.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Ściany zewnętrzne niczym pergamin pozwalają pokazać życie wewnątrz budynku. Elewacja nie jest martwa - pracuje, zmienia się, za każdym razem zaskakuje czym innym.
Świetlisty budynek, zwrócony w kierunku autostrady A4 i węzła Mirowskiego, pozwala łatwo zidentyfikować położenie firmy i wyraźnie podkreśla profil jej działalności.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Zastosowanie typowych dla budownictwa przemysłowego materiałów takich jak warstwowa płyta elewacyjna oraz poliwęglan, miało na celu pokazanie możliwości twórczych tych materiałów.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
- Przyszli użytkownicy budynku podkreślali że ważnym aspektem pracy w tej firmie jest domowa atmosfera. Postanowiliśmy więc połączyć dwa archetypy typologii zapisu rzutu budynku domu atrialnego oraz hali wpisując atrium (patio) w strukturę hali i rozpisując wokół niego program budynku poprawiając tym samym komfort pracy użytkowników przez duże witryny doświetlające halę montażową, biura oraz pomieszczenia socjalne - tłumaczy projekt Jacek Krych z pracowni Group_A
DANE PROJEKTU
Projekt: 2010
Realizacja: 2011/2012
Pracownia: Group_A Architects
Autorzy: architekci
Jacek Krych
Dariusz Gajewski
Współpraca autorska: architekt
Klaudia Fiedler
student WA Pol.Śl.
Michał Krawczyk
Współpraca: student WA Pol.Śl.
Paweł Dadok
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego