Yeti. Biurowiec, który żyje
Za dnia z wdziękiem uzupełnia krajobraz, o zmroku zmienia się w żyjący organizm. Zobacz biuro przy autostradzie A4, zaprojektowane przez architektów z pracowni Group_A

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Siedziba Agencji Reklamy YETI powstała przy autostradzie A4 w Kryspinowie (gmina Liszki). Pomimo, że architekci zaprojektowali budynek na kształt przemysłowej hali, wiele różni go od typowych obiektów powstających na przedmieściach dużych miast.
Inwestor znany jest w branży z wysokiej jakości produktów i precyzji obróbki tworzyw sztucznych - to było wystarczającym argumentem, aby w elewacji budynku użyć półprzeźroczystego tworzywa jako materiału identyfikującego firmę.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
- Obła forma budynku jest autorską negacją prostokątnych kształtów hal. Brak krawędzi sprawia, że jest odczytywana jako mniejsza i mniej agresywna - mówią architekci z pracowni Group_A
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Za dnia prosta forma budynku wtapia się w przestrzeń i zgrabnie uzupełnia krajobraz. Dopiero w nocy ujawnia swój prawdziwy charakter - elewacja zmienia się wtedy w wielki lampion.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Ściany zewnętrzne niczym pergamin pozwalają pokazać życie wewnątrz budynku. Elewacja nie jest martwa - pracuje, zmienia się, za każdym razem zaskakuje czym innym.
Świetlisty budynek, zwrócony w kierunku autostrady A4 i węzła Mirowskiego, pozwala łatwo zidentyfikować położenie firmy i wyraźnie podkreśla profil jej działalności.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
Zastosowanie typowych dla budownictwa przemysłowego materiałów takich jak warstwowa płyta elewacyjna oraz poliwęglan, miało na celu pokazanie możliwości twórczych tych materiałów.
fot. Krzysztof Zgoła

Biurowiec Yeti, proj. Group_A
- Przyszli użytkownicy budynku podkreślali że ważnym aspektem pracy w tej firmie jest domowa atmosfera. Postanowiliśmy więc połączyć dwa archetypy typologii zapisu rzutu budynku domu atrialnego oraz hali wpisując atrium (patio) w strukturę hali i rozpisując wokół niego program budynku poprawiając tym samym komfort pracy użytkowników przez duże witryny doświetlające halę montażową, biura oraz pomieszczenia socjalne - tłumaczy projekt Jacek Krych z pracowni Group_A
DANE PROJEKTU
Projekt: 2010
Realizacja: 2011/2012
Pracownia: Group_A Architects
Autorzy: architekci
Jacek Krych
Dariusz Gajewski
Współpraca autorska: architekt
Klaudia Fiedler
student WA Pol.Śl.
Michał Krawczyk
Współpraca: student WA Pol.Śl.
Paweł Dadok
- Więcej o:
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Nowy budynek TR Warszawa na Placu Defilad. Rusza budowa
Cukrownia w Pruszczu Gdańskim zyska drugie życie. To jeden z największych projektów rewitalizacyjnych w historii Pomorza
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie