Tak się parkuje z klasą
Czy z parkingów podziemnych można wykrzesać coś nowego i interesującego? Zobacz wyniki konkursu Mazda Design 2012 w kategorii Przestrzeń Miejska
I Nagroda - Splash Parking, proj. Agnieszka Wyrwas
Splash Parking to miejsce parkingowe-instalacja, której podstawowym założeniem jest uzyskanie efektu zamrożenia samochodu w ruchu, podobnie jak ma to miejsce na fotografiach rejestrujących widowiskowy "water splash" w trakcie rajdów samochodowych. Mimo wyłączonego silnika zaparkowany samochód w pierwszej chwili sprawia wrażenie jakby przejeżdżał obok, co znacząco działa na wyobraźnię przechodniów i dodatkowo podkreśla w zdecydowany sposób dynamiczną sylwetkę pojazdu.
Jak podkreślił Janusz Kaniewski, jeden z członków jury"Wybór zwycięskiej pracy był niespodzianką nawet dla jurorów. Ujęła nas w nim jego romantyczna estetyka, a efekt zastygniętej w ruchu wody, uchwycenia momentu, skojarzył nam się z duchem designu Mazdy, dynamiki zaklętej w rzeźbie.
AGNIESZKA WYRWAS - grafik freelancer. Mieszka i tworzy na Śląsku w Bytomiu. Doświadczenie zdobywała pracując jako grafik m.in. w firmie "i3D". W chwili obecnej tworzy wraz z Krzysztofem Stępień niezależną grupę projektową "be3design", zaangażowaną w projekty z zakresu grafiki 3d, designu, webdesignu i architektury. W wolnych chwilach miłośniczka fotografii analogowej i cyfrowej. |
---|
Wyróżnienie - Parking umieszczony w konstrukcji wiaduktu kolejowego, proj. Marcin Piłka
Jury wyróżniło pracę Marcina Piłki. Według autora projektu w przestrzeni miejskiej jest wiele miejsc, które mogłyby być odpowiednio zagospodarowane. Dlatego też, zaprezentował pomysł w którym w niezasypanych częściach konstrukcji wiaduktów kolejowych i drogowych można wtopić samochód, tworząc tym samym oryginalne miejsce postoju.
Projekt konkursowy - Garaż-parking podziemny z parkingiem nadziemnym, proj. Jan Borowicz
Inne projekty konkursowe, także prezentują się ciekawie. W przypadku pracy Jana Borowicza określenie parking podziemny, nabierała nowego, wręcz dosłownego znaczenia. Zielony stropodach, wspierając się na transparentnej konstrukcji ze szkła, podnosi się odkrywając wyjątkową formę ukrytą pod ziemią. W tym czasie, oddzielająca forma murku zezwala na wjazd. Po zaparkowaniu pojazdu, kierowca opuszcza miejsce parkingowe oraz aktywuje mechanizm, który przywraca pierwotny wygląd pasu zieleni.
Projekt konkursowy - Parking na wieżowcu, proj. Dominika Drozdowska
Inny pomysł odpowiada na wertykalny rozwój miast. Autorka, Dominika Drozdowska przedstawia sposób na wykorzystanie pionowej płaszczyzny wieżowca. Proponowane rozwiązanie to zaaranżowanie na parking elewacji północnych budynków. Projekt przestawia miejsce parkingowe stanowiące połączenie garażu-parkingu podziemnego z parkingiem nadziemnym.
Projekt konkursowy - Bon Parking, proj. Agata Malinowska
"Bon-parking" jest koncepcyjnym parkingiem miejskim. Dzięki swej unikatowej konstrukcji nie zabiera wiele miejsca na ziemi, a pnie się w górę. Parking można "przycinać" w zależności od zapotrzebowań urbanistycznych, dodatkowo użytkownicy sami mogą zdecydować czy będzie on służył jedynie jako parking czy również jako miejsce spotkań w gronie przyjaciół.
Projekt konkursowy - Drzewo Dusz, proj. Marcin Piłka
"Drzewo dusz" to 3 poziomy samochodów na pierścieniach obrotowych. Na czwartym poziomie zaprojektowano taras widokowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędność miejsca parkingowego jest 11-krotna, co jest szczególnie istotne w centrach dużych miast. Parking-drzewo można wkomponować niemal w każdy krajobraz miejski.
- Więcej o:
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona
Powstanie nowy dworzec Warszawa Gdańska z nowoczesnym centrum biznesowym. PKP i Ghelamco wznawiają współpracę
Twierdza Kłodzko: wielka góra i kilometry podziemnych korytarzy
Akustyka i kolory w liceum nr 163 w Warszawie. Sposób na przebodźcowanie uczniów
Projekt budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Architektura parametryczna