Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zbudowany między drzewami. Dom o modernistycznej bryle

red

Nowoczesny, modernistyczny dom dla chilijskiej rodziny powstał na przedmieściach Santiago. Zaplanowany został tak, by zachować rosnące na działce drzewa i by jak najlepiej dostosować się do panujących w Chile warunków klimatycznych. Ale taki otwarty na światło i zabezpieczony przed zimnymi wiatrami dom, świetnie sprawdziłby się także w naszej szerokości geograficznej.

Casa Fray León
Casa Fray León
proj. 57STUDIO, fot. Guy Wenborne

Za projekt domu odpowiada pracownia 57STUDIO. Nowy dom dla mieszkającej w okolicy od 30 lat rodziny miał być otwarty na przestrzeń i wybudowany z poszanowaniem rosnących na działce starych drzew. Architekci zdecydowali się rozplanować bryłę budynku w kształcie litery H. Takie rozwiązanie umożliwiło stworzenie wąskiego traktu budynku,a  tym samym bardzo dobre doświetlenie wszystkich wnętrz. Taki rzut umożliwił też powstanie kilku półotwartych dziedzińców zorganizowanych wokół rosnących tutaj drzew awokado, peuomo czy cyprisików wielkoszyszkowych.

Poprzeczne skrzydło budynku to przeszklony hol wejściowy z którego można się dostać do południowego skrzydła dziennego, północnego z sypialnią rodziców i pokojem gościnnym, oraz na przestrzeń pierwszego piętra przeznaczoną dla dzieci.

Od zewnątrz bryłą przybrała nowoczesną modernistyczną formę kojarząca się bardziej z lekkimi pawilonami, niż dużą prywatną rezydencją. Część ścian została przedłużona poza obrys budynku tworząc rodzaj lekkiej konstrukcji. Oderwane od ziemi wsparte zostały jedynie na cienkich metalowych podporach, dzięki czemu cały budynek nabrał nieco eterycznego charakteru. Zewnętrzne schody umożliwiają swobodną komunikację między poziomami, a liczne, częściowo zadaszone dziedzińce osłonięte bocznymi ścianami pozwalają na komfortowe korzystanie z ogrodu także podczas jesiennej, wietrznej pogody.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Jak będą wyglądały domy przyszłości? [LEKCJA ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Zbudowany między drzewami. Dom o modernistycznej bryle