Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Willa w Jordanii [PROJEKT]

red

Odpowiednie naświetlenie wnętrza domu to jedno z podstawowych, a zarazem kluczowych zadań architekta. Uzyskanie optymalnych parametrów zależy od usytuowania domu względem słońca, położenia działki i takiego ukształtowania bryły budynku, by można było zacienić wybrane przestrzenie, a doświetlić inne. Przedstawiamy projekt wilii w Jordanii, w którym forma architektoniczna wynika z analizy ekspozycji słońca.

willa w Jordanii, projekt domu BXBstudio Bogusław Barnaś
Projekt willi w Jordanii
BXBstudio Bogusław Barnaś

Projekt luksusowej willi o powierzchni 1014 metrów kwadratowych powstał w pracowni architektonicznej  BXBstudio Bogusław Barnaś. Ze względu na lokalizację działki w słonecznym Ammanie, niezwykle ważne było opracowanie takiej formy, która pozwoli na utworzenie licznych zacienionych przestrzeni. Architekci zaprojektowali budynek na planie nieregularnej litery "L". Tworząc całość z nachodzących, poprzesuwanych względem siebie prostopadłościanów. W ten sposób uzyskano liczne podcienia, przytulne tarasy oraz zastosowano światło odbite w celu doświetlenia strefy łazienek. Ażurowe, ruchome przysłony umieszczone na zewnątrz okien pozwoliły na regulację dopływu światła do strefy dziennej. Ich charakterystyczny wzór nawiązuje do tradycyjnej, wschodniej ornamentyki. Z tej samej ażurowej wycinanki zaprojektowano ogrodzenie willi i daszek zacieniający wejście do domu. 

Projekt willi obejmował opracowanie architektoniczne rezydencji wraz z otaczającym ogrodem, basenem, ogrodzeniem oraz elementami małej architektury. Stylistyka budynku, jak również charakter ogrodu nawiązują do klimatu i charakteru lokalnej zabudowy. Układ funkcjonalny domu wpisuje się w ukształtowanie terenu działki.

Dom składa się z dwóch głównych stref mieszkalnych zlokalizowanych na odrębnych poziomach. Na jednym poziomie znajduje się wejście do głównej części mieszkalnej oraz wejście dla gości. Na poziomie nieco wyższym znajduje się wejście do strefy rodziców. Kompozycję całego założenia tworzy określona gama materiałów, dwa rodzaje lokalnego kamienia, perforowane arabskim ornamentem panele, przeszklenia, aluminiowa grafitowa ślusarka oraz drewniane tarasy.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Willa w Jordanii [PROJEKT]