Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Oslo: Muzeum Muncha [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

mapind
Tak będzie wyglądać nowa siedziba Muzeum Muncha na nabrzeżu Bjorvika. (wiz: Mir/HerrerosArquitectos (herrerosarquitectos.com)) - Wizualizacja: estudioherreros.com

Na nabrzeżu Bjorvika, na terenie dawnych doków, powstaje nowe muzeum jednego z największych norweskich artystów - Edvarda Muncha. Szklana, pochylona bryła jest dziełem hiszpańskich architektów.

Dwa Muzea Edvarda Muncha 

Podczas spaceru po Oslo warto wstąpić do muzeum, by zobaczyć na żywo obrazy jednego z najwybitniejszych malarzy ekspresjonistów - Edvarda Muncha. Obecnie można je oglądać w pawilonie przy ul. Tøyengata. W perspektywie najbliższych lat zmieni się siedziba galerii. Dla imponującej kolekcji malarstwa i grafiki, która jest w posiadaniu miasta, budowane jest nowe muzeum na nabrzeżu Bjørvika.

Edvard Munch niemal wszystkie swoje dzieła zapisał w testamencie miastu Oslo. Malarz zmarł w styczniu 1944  roku, a muzeum powstało 20 lat później. Niestety, obecna siedziba mieści zaledwie część zbiorów, dlatego zdecydowano się na budowę nowego muzeum, w którym prace artysty zostaną należycie zaprezentowane.

Obecne Muzeum Muncha znajduje się na terenie Gamle Oslo (Stare Miasto), przy ul. Tøyengata. Niewielki budynek, który powstał w 1963 roku, jest dziełem dwóch architektów: Einara Myklebusta i Gunnara Fougnera. Wciśnięty pomiędzy Uniwersytecki Ogród Botaniczny Tøyenhagen i park Tøyenparken wydaje się być ich częścią. W zbiorach znajduje się ok. 1100 obrazów, ok. 4,5 tys. rysunków, 18 tys. grafik, a także drzeworyty, akwaforty, litografie, suchoryty, kamienie litograficzne i klocki drzeworytnicze. Największe zainteresowanie wzbudza oczywiście słynny „Krzyk” - w Muzeum Muncha można zobaczyć jedną z czterech wersji dzieła, wykonaną w temperze na kartonie.Tutaj też zobaczymy „Madonnę”, „Wampira”, „Autoportret z butelką wina”, „Zazdrość”, „Pocałunek” i „Śmierć w pokoju chorego”.

Zainteresowanie pracami Muncha skłoniło władze Oslo do szukania miejsca na nowe muzeum. I oto po kilku latach plany przeniesienia zbiorów zostały wreszcie zaakceptowane. Nowe muzeum powstanie na nabrzeżu Bjørvika, na terenie dawnych doków. Gmach będzie zlokalizowany ponad 200 m od Norweskiej Opery Narodowej i Baletu. Szklaną bryłę zaprojektowała hiszpańska firma Herreros Arquitectos. Nowy budynek jest lekko nachylony ku wodzie. Ma 12 pięter - będzie ponad trzy razy większy od dotychczasowego pawilonu (jego powierzchnia wyniesie ponad 24 tys. metrów kwadratowych). Kilkakrotnie przesuwano termin ukończenia prac – obecnie mówi się o 2018 roku.

Muzeum Muncha przy ul. Tøyengata jest czynne każdego dnia (także w niedzielę) w godz.10-16. Od maja do października muzeum pracuje do godz. 17. Bilet normalny kosztuje 100 koron, ulgowy (seniorzy i dzieci) 60 koron.

ZOBACZ ZDJĘCIA I WIZUALIZACJE NOWEGO MUZEUM >>> 

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Priztker 2017 dla pracowni RCR Arquitectes
Czy tak wygląda przyszłość wieżowców? Nowy projekt od Snohetta
Wpisany w kontekst: ceglany ośrodek zdrowia o asymetrycznej bryle

Skomentuj:

Oslo: Muzeum Muncha [SZLAKIEM ARCHITEKTURY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej