Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Wieżowiec z modułów-kontenerów, idea wertykalnego miasta na nowo

red
Projekt budownictwa mieszkalnego dla Hong Kongu. Horyzontalny plan mieszkania przełożono na trójpoziomowy moduł. - mat. biura kwong von glinow

Projekt pracowni Kwong von Glinow odpowiada na potrzeby tworzenia nowych przestrzeni mieszkalnych w mieście o gęstej zabudowie. To koncepcja wieżowca mieszkalnego złożonego z podstawowych modułów i mieszkań o wertykalnym planie.

Eksperyment mieszkanie

Do światowych metropolii i dużych miast wciąż napływają nowi mieszkańcy. Wyzywaniem dla architektów, urbanistów i zarządców miejskiej przestrzeni jest stworzenie nowej koncepcji budowy domów i mieszkań. Szuka się solidnej, dostępnej, niedrogiej, dającej się łatwo dostosowywać do potrzeb technologii, która będzie stosowana z minimalną szkodą dla środowiska. Takiej, która umożliwiłaby potrzebę posiadania własnego kąta, a jednocześnie współtworzyła przyjazne sąsiedztwo w przestrzeni miejskiej. 

Modernizm w XXI wieku

W pewnym sensie architekci rozwiązują dziś podobne zadania, przed jakimi stanęli moderniści na początku XX wieku. Chodzi o stworzenie koncepcji budownictwa mieszkalnego, które zaspokoi rosnące potrzeby mieszkaniowe. Le Corbusier projektując jednostkę marsylską i podstawowy moduł mieszkalny unite d'habitation, kierował się koncepcją miasta wertykalnego, które pnie się w górę. Poukładał kolejne moduły mieszkalne i poprzeplatał je z funkcjami handlowymi i społecznymi (w parterze miały znajdować się sklepy, na jednym z pięter - przedszkole i pomieszczenia gospodarcze). Tę ideę obserwujemy również w projekcie Dom-Ino - domu z wolnym planem wnętrza. Projekt koncepcyjny opracowany w biurze Kwong von Glinow dla Hong-Kongu czerpie z corbusierowskiej idei wertykalnego miasta.

Projekt modułowych mieszkań - wież dla Hong Kongu

Amerykańscy architekci zaprojektowali trzy podstawowe moduły o wymiarach: 32 mwk., 37 mkw. i 42 mkw. Unity są wykonane z prefabrykowanych elementów, a każdy z nich składa się z trzech lub czterech poziomów. Pomieszczenia w poszczególnych mieszkaniach zostały rozplanowane na trzech lub czterech osobnych piętrach połączonych klatką schodową.

 

Projekt budownictwa mieszkalnego dla Hong Kongu. Horyzontalny plan mieszkania przełożono na trójpoziomowy moduł. - mat. biura kwong von glinow

Niczym przeszklone kontenery

Przeszklone moduły (mające żelbetowe ramy) ustawiane są jeden na drugim i łączone za pomocą metalowej konstrukcji. Wolne przestrzenie między nimi tworzą miejsca wspólne w budynku. Betonowa rama każdego z mieszkań zostanie obłożona drobnymi, kolorowymi płytkami, dzięki czemu elementy składowe konstrukcji zostają podkreślone i wyodrębnione z bryły. Z projektowanych modułów można budować zarówno wiejskie osady, jak i mieszkalne wieżowce. W przypadku wysokich zabudowań ciąg windy i schodów zostaje umieszczony wewnątrz konstrukcji złożonej z pionowych modułów.

Projekt dla wąskich, gęsto zabudowanych działek

Projekt bloku składającego się z wertykalnych mieszkań to koncepcja powstała z myślą o wąskich działkach w gęsto zabudowanych miastach. Architekci podkreślają zalety swojej propozycji, wyliczając niskie koszty budowy i transportu, co wiąże się z użyciem łatwych w montażu, prefabrykowanych elementów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

"Raj mieszkaniowy" od dewelopera. Slogany vs rzeczywistość
Osiedla z problemami. Porażki modernizmu?
Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty. Kolorowe bloki w Moskwie

Skomentuj:

Wieżowiec z modułów-kontenerów, idea wertykalnego miasta na nowo

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej