Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

[WARSZAWA] Pieszo przez Wisłę. Są pieniądze na nową kładkę dla pieszych i rowerzystów

red

Prawo- i lewobrzeżna Warszawa choć bardzo sobie bliskie i tworzące razem jeden organizm miejski do dziś zachowały swoją wzajemną odrębność. Wisła, która z jednej strony jest ogromnym atutem polskiej stolicy, z drugiej - jest też dużą barierą komunikacyjną i przedostanie się na jej drugą stronę może czasami okazać się kłopotliwe. Wkrótce - obie strony miasta zbliżą się do siebie dzięki nowej kładce przeznaczonej tylko dla pieszych i rowerzystów.

Wizja kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę z pracy Małgorzaty Dembowskiej
Wizja kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę z pracy Małgorzaty Dembowskiej
materiały prasowe

Liczba warszawskich mostów od kilku lat stale się powiększa, a te, które istnieją są modernizowane i rozbudowywane w celu zwiększenia ich przepustowości. Ale Wisła ciągle stanowi poważną barierę komunikacyjną zarówno dla kierowców, jak również pieszych i rowerzystów. Niebawem lewo- i prawobrzeżna warszawa zbliżą się do siebie dzięki nowej kładce przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów, która planowana jest jako połączenie ulicy Karowej i Okrzei.

Nowa kładka od którą od wielu lat zabiegają miejscy społecznicy w końcu ma szansę na realizację - miasto znalazło na nią pieniądze i zapisało ją w wieloletniej prognozie inwestycyjnej miasta. 

Idea kładki powstała już wiele lat temu, a praca Małgorzaty Dembowskiej poświęcona rewitalizacji ulicy Okrzei i połączenia jej pieszo-rowerową kładką z warszawską Starówką zdobyła wiele nagród, w tym wyróżnienie Fundacji im. Stefana Kuryłowicza w konkursie Praktyka. Okazuje się, że pomysł ma szansę przejść ze strefy idei do rzeczywistości. Władze Warszawy poinformowały o zarezerwowaniu 30 mln złotych na budowę nowej przeprawy. Choć nie jest pewne jeszcze czy znajdzie się ona na połączeniu ulic Karowej i Okrzei czy nieco dalej na północ łącząc park Fontann z warszawskim ZOO. Pewne jest jedno - kładka powstanie i będzie pierwszą pieszo-rowerową przeprawą przez Wisłę, która powstanie w Warszawie. Konkurs architektoniczny na nową kładkę miasto obiecuje rozpisać jeszcze w tym roku.

Większość warszawskich mostów jest dostosowana wyłącznie do ruchu samochodowego. Dopiero od niedawna nowe przeprawy projektowane są tak aby mogli nimi poruszać się wszyscy użytkownicy ruchu drogowego, a istniejące przeprawy modernizowane i pojawiają się na nich, jak np na poszerzonym moście Gdańskim osobne chodniki i ścieżki rowerowe. Niedawno informowaliśmy też o planach modernizacji Mostu Łazienkowskiego, do którego zostaną podczepione dodatkowe kładki umożliwiające pieszym i rowerzystom na swobodną komunikację między dwoma brzegami Wisły.

Postępy związane z przygotowaniami do budowy kłądki można śledzić na facebookowej stronie społeczności Kładką na Pragę oraz na stronie traktpraski.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

[WARSZAWA] Pieszo przez Wisłę. Są pieniądze na nową kładkę dla pieszych i rowerzystów