Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

[ŁEBA] Drewno i liny okrętowe. Powstanie nowe Muzeum Morskie

red

Poznaliśmy wyniki konkursu na na projekt Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Zwycięska propozycja przypomina wyrzucony z wody kawałek drewna. Ale znajdziemy tu także sporo zupełnie nieoczywistych rozwiązań jak boczne ściany zaprojektowane z lin okrętowych.

Projekt nowego Muzeum morskiego w Łebie
Projekt nowego Muzeum morskiego w Łebie
plus3-architekci

W konkursie na nowy gmach muzeum zwyciężyła propozycja pracowni plus3-architekci z Warszawy. Architekci zaproponowali budynek, który mimo wyrazistej formy, swoim kształtem i materiałami ma wpisać się w otaczający krajobraz i lokalną historię. Głównym materiałem wykorzystanym w projekcie będzie drewno. Łagodnie falujące elewacje przypominać mają wyrzucony z Bałtyku kawałek drewna.

Charakter obiektu określa przede wszystkim frontowa falująca fasada, pokryta giętymi drewnianymi listwami. Bryła może przywodzić na myśl wypłukany przez morskie prądy kawałek drewna. Swym kształtem i lekkim nachyleniem nawiązuje także do kadłubów statków, fal i nadmorskich wydm. Warto także zwrócić uwagę na nietuzinkowe rozwiązanie elewacji bocznych, z których zwieszono okrętowe liny. Będzie to na pewno lokalna atrakcja, oraz element animujący fasady - opisują swoją pracę autorzy projektu

Na dachu budynku ma znaleźć się taras widokowy, na który prowadzić będą zewnętrzne klatki chodowe schowane pomiędzy linami.

Przestrzeń wystawiennicza została zaprojektowana jako jednoprzestrzenna sala, z możliwością wprowadzenia tymczasowych podziałów w związku z organizowanymi wydarzeniami lub wystawami czasowymi. Tak jak na zewnątrz, tak i tutaj głównym materiałem ma być drewno.

Docenionym przez Sąd Konkursowy atutem zwycięskiej pracy jest także połączenie komunikacyjne i funkcjonalne, poprzez wewnętrzne foyer budynku, pomiędzy promenadą spacerową przy kanale portowym, a zbiornikiem wodnym Łabędzi Staw. Stworzy to potencjał do rozwoju atrakcyjnych terenów położonych po wschodniej stronie Muzeum.

ZOBACZ PROJEKT >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

[ŁEBA] Drewno i liny okrętowe. Powstanie nowe Muzeum Morskie