Deo Plaza - nowa inwestycja na Wyspie Spichrzów w Gdańsku
Deo Plaza to inwestycja, która po blisko 70 latach od zakończenia II Wojny Światowej zakończy trudny okres rewitalizacji części północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Przez lata teren ten czekał na odbudowę, jednak rozmaite komplikacje uniemożliwiały jego wcześniejsze zagospodarowanie. Z końcem 2016 inwestor zamknął pierwszy etap prac budowlanych.
Opracowany projekt architektoniczny zachowuje rytm dawnej zabudowy. Kamienice z dwuspadowym dachem powtarzają formy znane z architektury miast hanzeatyckich. Do lokalnej tradycji budowania nawiązuje mur pruski i zastosowane materiały. Czerwona cegła została uzupełniona betonem architektonicznym i szkłem. Łączenie nowej i starej struktury podkreślono dzięki kontrastowaniu użytych materiałów. Cegła nawiązująca do tradycyjnego budulca została "opakowana" transparentnym szkłem. Tam, gdzie pozostawiono ruiny starych spichlerzy - szkło znaczy granicę między współczesną a historyczną częścią budynku.
Cały kompleks składać się będzie z czterogwiazdkowego hotelu z 374 pokojami, części usługowej obejmującej kawiarnie i restauracje wzdłuż nowo utworzonego nabrzeża Motławy, a także części apartamentowej ze 121 lokalami. W obiekcie dostępne będzie centrum rekreacji z basenem oraz SPA. Inwestor przygotowuje w Deo Plaza największe na Pomorzu centrum bankietowo-konferencyjne, w ramach którego zostanie oddanych do użytku 9 sal, umożliwiających organizację wydarzeń dla ok. 900 uczestników. Pod budynkiem zaprojektowano dwupoziomową halę garażową z 220 miejscami postojowymi. Kompleks składać się będzie z dwóch części: Budynku A – siedmiokondygnacyjnej części hotelowej oraz budynku B – części apartamentowej mającej osiem kondygnacji.
– Przez kilka dziesięcioleci od wojny zdewastowana i niezabudowana część Północna Wyspy Spichrzów stanowiła temat wielu konkursów i projektów koncepcyjnych, które nigdy nie zostały zrealizowane. Rozpoczęcie prawdziwego procesu inwestycyjnego w tej zaniedbanej części miasta stało się możliwe po uchwaleniu przez Radę Miasta Gdańsk Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i uporządkowanie przez Gminę spraw własnościowych. Od tego czasu na Wyspie Spichrzów rozpoczął się zakrojony na szeroką skalę proces inwestycyjny. Jednym z projektów realizowanych na Wyspie Spichrzów w jej najbardziej eksponowanej części jest zespół Deo Plaza. Odbyła się i trwa nadal szeroka debata publiczna na temat tego, jak należy projektować w tej części miasta - stale nurtujące pytanie brzmi: czy ma być to odtworzenie nieistniejącej dawnej zabudowy, czy współczesna architektura, identyfikująca budynki z okresem, w którym powstają. Przystępując do projektowania zespołu, jak również innych inwestycji, które projektuję na Wyspie Spichrzów, przyjąłem jednoznaczne założenie, iż wszystkie elementy historyczne, które się zachowały, należy rewitalizować i wkomponowywać w nową zabudowę – opowiada Marcin Kozikowskiarchitekt Deo Plazy. - Nowe budynki powinny w moim przekonaniu mieć współczesny wyraz architektoniczny - przy uwzględnieniu warunków, określonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Odnoszą się one do odtworzenia dawnych podziałów parcelacyjnych, gabarytów budynków i dawnego układu urbanistycznego. W projekcie Deo Plaza wszystkie te warunki zostały spełnione, natomiast nowym elewacjom nadałem współczesny wyraz architektoniczny przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Niemniej, materiały takie, jak cegła klinkierowa, płyty włókno-cementowe, beton architektoniczny, metalowe detale np. balustrad nawiązują do materiałów dawniej stosowanych w nieistniejącej w tym miejscu zabudowie. W niektórych elewacjach nawiązałem wprost do zabudowy dawnych spichlerzy przez wprowadzenie rysunku odzwierciedlającego konstrukcję szachulcową – dodaje Marcin Kozikowski.
Z początkiem roku rozpoczną się prace rewitalizacyjne przy istniejącym Spichlerzu Deo, który z pewnością będzie jednym z najważniejszych akcentów estetycznych Deo Plaza. Konstrukcja tego historycznego obiektu to jedyna w pełni zachowana bryła spichlerza w najbardziej prestiżowej części Wyspy. Prace renowacyjne prowadzone będą pod okiem firmy specjalizującej się w renowacji elewacji obiektów tej klasy. Prace nad tą częścią inwestycji są planowane na 16 miesięcy. Jej zakończenia można spodziewać się w II kwartale 2018 roku.
Budowa Deo Plaza rozpoczęła się w maju 2016 roku, a podmiotami odpowiedzialnymi za inwestycję są SOW Apartamenty 10 Sp. z o.o. Sp. k. oraz SOW Hotel Sp z o.o. Sp. k., powołane przez pomorskiego przedsiębiorcę Zbigniewa Nowaka. Obecny etap prac wykonuje firma PORR. Projekt architektoniczny opracował Marcin Kozikowski.
- Więcej o:
Zastygła scenografia - projekt klubokawiarni Teatru Szekspirowskiego [GDAŃSK]
Gwiazda morza - nowy hotel z wyrazistym designem [PROJEKT]
Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku