Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom "Pół-parterowy"

red

Ta nietypowa realizacja łączy zalety domu parterowego z domem piętrowym. Projekt opracowali architekci z biura Z3Z Architekci.

Dom 'Pół-parterowy' w Warszawie
Dom 'Pół-parterowy' w Warszawie
projekt: Z3Z Architekci

Budynek składa się z dwóch brył. Wyższej z dachem dwuspadowym i niższej z dachem płaskim. Założenia do projektowania odpowiadały w pewnym sensie wytycznym dla domu parterowego. Główne pomieszczenia potrzebne do życia właściciele chcieli zlokalizować na parterze. Jednak z uwagi na niedużą wielkość działki rozsądnym było zlokalizowanie części pomieszczeń na piętrze. Aby zachować wrażenie „parterowości” budynku, na piętrze zaprojektowano głównie pokoje dzieci. Dzięki temu dla mieszkających tu dorosłych funkcjonowanie w domu mogłoby się ograniczyć jedynie do parteru. Dzieci, których pokoje są na górze, odbierają dom jako piętrowy.

Zgrabna forma

Główną cechą domu parterowego jest oczywiście jego nieduża wysokość. To założenie także przyświecało projektantom budynku. Aby dodanie części piętrowej posiadającej dość wysoki dach nie powiększało nadmiernie budynku, usytuowano ją nad częścią gospodarczą. Pomieszczenia takie jak kotłownia, garaż czy pralnia mogły być niższe niż pozostała część parteru. Dużym plusem tego układu jest także możliwość obniżenia wysokości części dwukondygnacyjnej budynku. Dzięki temu wyższa część nie góruje znacznie nad parterową. Układ zainspirowany wytycznymi inwestora pozwala stworzyć wysokie pomieszczenia użytkowe parteru a niskie pomieszczenia techniczne, jednocześnie tworząc bardzo wysokie przestrzenie na piętrze. Ten projekt jest dobrym przykładem bardzo dobrej współpracy architektów i inwestora - udało się im stworzyć bardzo ciekawą i mądrą strukturę budynku.

Przestronny taras

Dom ma bardzo duży taras. Częściowo z pełnym zadaszeniem, częściowo niezadaszony, a w trzeciej części z belkami chroniącymi przed słońcem. Jest on znaczącą przestrzenią wydzieloną w parterowej, białej bryle domu. Jest na tyle duży, że dostępny jest praktycznie z każdej dostępnej dla wszystkich części parteru. Życie domu toczy się „wzdłuż” tarasu.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Dom "Pół-parterowy"