Pierwsza ławka dla matek karmiących w Radomiu. Będą kolejne
W parku Planty w Radomiu postawiono mebel miejski zaprojektowany z myślą o karmiących mamach. We wrześniu podobna ławka pojawiła się na warszawskich Bielanach.
Prekursorkami tego rozwiązania były chorwackie działaczki z grupy HUGPD. Pierwszy mebel przeznaczony dla rodziców z małymi dziećmi stanął rok temu w chorwackiej miejscowości Hum na Sutli.
Ławka, która pojawiła się w radomskim parku, jest zadaszona oraz wyposażona w przysłony, tak by karmiąca mama mogła czuć się swobodnie i komfortowo. Nie zabrakło też wkomponowanego w całość przewijaka. Chociaż nowy mebel zbiera na ogół pozytywne recenzje, to korzystające z udogodnienia mamy wskazują na drobne mankamenty. Pierwszym z nich usytuowanie ławki bezpośrednio na trawniku, który przy deszczowej pogodzie nasiąka jak gąbka i zmienia się w błoto. Warto pomyśleć więc nad doprowadzeniem do ławki chodnika. Druga sprawa dotyczy sposobu ustawienia mebla. Według użytkowniczek ławkę powinno się postawić bokiem, tak aby mama mogła mieć cały czas na oku dzieci bawiące się na dwóch placach zabaw.
Prezydent Radomia Radosław Witkowski zapowiedział, że miasto planuje montaż kolejnych ławek. Dlatego jest szansa, że uwagi trafią na podatny grunt, a pierwsza z ławek zostanie potraktowana jak prototyp.
Karmienie piersią w przestrzeni publicznej, jak mogliśmy się wielokrotnie przekonać, wzbudza niemałe kontrowersje. Faktem jest to, że rodzice małych dzieci mają problem ze znalezieniem komfortowego miejsca, w którym mogliby wygodnie nakarmić lub przewinąć dziecko. To więc zadanie dla architektów i zarządców miast. By kolejne projekty spełniały swoją rolę, warto zasięgnąć opinii samych rodziców. To właśnie uwzględnianie w projektowaniu przestrzeni publicznej potrzeb różnych grup sprawia, że miasta stają się bardziej przyjaznymi miejscami do życia.
- Więcej o:
Kolejny plac na glanc. Metamorfoza zaniedbanego podwórka
Dom z klocków zamiast mieszkania w bloku. Budowa trwała tydzień
Dom niczym nowoczesna stodoła wyróżniony w konkursie SARP
Muzeum Historii Polski w Warszawie najlepszą inwestycją w sektorze kulturalnym na świecie. Projekt WXCA z nagrodą ULI Global Award for Excellence 2024!
Gdańsk: Stocznia Cesarska prezentuje pierwsze budynki mieszkalne
LookUp! w wieżowcu Skyliner z międzynarodową nagrodą. Niebotyczna doskonałość od MIXD
Kościół Ducha Świętego w Tychach, zaprojektowany przez Stanisława Niemczyka. Wnętrza zdobią polichromie Jerzego Nowosielskiego
Dana - szczeciński hotel z historią mody w tle